Barva jazyka vám řekne, jakými nemocemi trpíte. Pokud je bílá nebo žlutá, měli byste zpozornět

Fotografie: Freepik

Jazyk se nachází v dutině ústní a jedná se o orgán, který je zbarven růžovou barvou. Co nám ale značí, pokud se jeho barva změní? Zjistěte, jak k tomu dochází a jak si s tímto problémem poradit.

Jazyk se řadí mezi orgány dutiny ústní. Jedná se o velmi ohebný orgán, který díky svým pohybům tvoří velké množství zvuků a slouží tak k našemu vzájemnému dorozumívání. Díky četným papilám, které jsou na jazyku, má jazyk růžovou barvu a působí na nás celkově matným dojmem. Co ale znamená, pokud se na našem jazyku objeví bílý povlak?

Nezávadné bakterie a prvotní příznaky značící problém

Na povrchu našeho jazyka se nachází velké množství bakterií. Jedná se o jev naprosto přirozený a pro náš zdravotní stav nijak závadný. Kontrola našeho jazyka by se pro nás měla stát běžnou denní rutinou. Stav našeho jazyka nás totiž může upozornit na případné onemocnění. Pokud je na našem jazyku po probuzení viditelná bílá vrstva nebo nažloutlý povlak, měli bychom zpozornět.

Fotografie: Unsplash

Problémy se zabarvením ale nemusí vždy znamenat závažné onemocnění. Může se jednat také o obyčejnou dehydrataci. Dalšími příčinami, které mají vliv na zbarvení našeho jazyka jsou kouření, alergie, těhotenství, nedostatek vitamínů B nebo železa. Panikařit bychom neměli ani v případě, že jsme v poslední hodině měli žvýkačku nebo bonbon výrazné barvy. Barva se totiž může otisknout do sliznice našeho jazyka. Během pár hodin ale bez dalších příznaků zmizí.

Bílý nebo žlutý povrch jazyka nás upozorňuje na infekci

Zbarvení jazyka jinou než růžovou barvou značí přítomnost infekčního onemocnění v našem těle. I barva tohoto povlaku nám může mnohé napovědět. Například to, jakého odborníka bychom měli kontaktovat. Pokud se na našem jazyce objeví povlak, který je svým zbarvením bělavý, upozorňuje nás na zažívací potíže. Pokud je povlak na jazyce zbarven do žlutého odstínu, značí závažnější onemocnění trávení. Může se jednat o infekci nebo již delší dobu probíhající zánět. 

Fotografie: Unsplash

Nejen zbarvení nám naznačí, kde příčinu onemocnění hledat. Velký vliv má také umístění povlaku. Pokud je zabarvení převážně v oblasti kořene jazyka, značí to vyšší hladinu toxinů v oblasti tlustého střeva. Pokud neobvykle zbarvený povrch pozorujeme ve střední části toho orgánu, jedná se o vyšší přítomnost toxinů ve střevě tenkém.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]