Jídlo a předmenstruační syndrom spolu souvisí

Chvíli se vám chce plakat, chvíli pociťujete vztek na své okolí, chvíli je vám všechno šumák? Pak možná zažíváte PMS – předmenstruační syndrom. K němu se mimo výkyvů nálad váží i nezvladatelné chutě k jídlu.

Ačkoliv si na sladké zrovna nepotrpíte, přijde okamžik, kdy jste schopni vyloupit cukrárnu. Problém není ve vaší slabé vůli, ani v tom, že neznáte pravidla zdravého stravování. Pravými viníky jsou hormony jak bonbóny. Hormonální výkyvy mohou nastat týden i dva před očekávanou menstruací a díky nim se váha ženy může vychýlit až o 3 kg.  A aby toho nebylo málo, tak se k změnám nálad, nezvladatelným chutím přidruží ještě i bolesti hlavy, břicha, nevolnost, plynatost a nafouklé břicho, až máte dojem, že jste vzducholoď.

Klíčem je úprava jídelníčku

Vhodnou stravou lze částečně předmenstruační syndrom zmírnit. Netvrdíme vám, že se budete cítit úplně skvěle, ale rozhodně o poznání lépe. Existují ženy, které se bez léků na bolest neobejdou. Místo nich lze užít bylinky, upravit stravu, zařadit pohyb a vyhnout se rafinovanému cukru, přemíry soli a kofeinu. Co se bylinek týče, nestačí vypít bylinkový čaj a čekat okamžitou úlevu. Jde o běh na dlouhou trať a může trvat dva až tři měsíce, než se účinek bylin dostaví.

Jak přežít menstruaci?

Mimo stravy k níž se ještě vrátíme, lze menstruační obtíže zmírnit teplou lázní (sprcha, termofor či nahřívací polštářek) a pohyb. Ačkoliv právě pohybu se mnoho žen v tomto období zříká. Samozřejmě není vhodné provádět v tomto období namáhavé cvičení zaměřené na břišní svaly. Ale pohybu se rozhodně bát nemusíte. Spíš naopak. Uleví se vám.

Předmenstruační syndrom a vitamíny

Výzkumy prokázaly, že nejen nezvladatelné touhy po jídle včetně sladkostí pomáhá zahnat vitamín E, který mimo to pomáhá i proti depresím. Dále je pak vhodné doplňovat vitamín B, zvlášť, sužuje-li vás únava. Zaměřte se tedy na potraviny s těmito vitamíny a rovněž doplňky stravy – tobolky, šumivé tablety apod. Vřele doporučovány jsou i přípravky obsahující pyl, mateří kašičku a výtažky z brusinek.

Pozor na živočišné tuky

Ženy, které přijímají více živočišných tuků, mívají druhou polovinu cyklu mnohem horší. Jedná se hlavně o fyzické potíže, jako je bolest, ale rovněž více bojují s náladovostí, smutkem a depresemi. Souvisí to s vlivem tuků na vzestup hladiny estrogenu, který má v podstatě všechnu špatnou náladu na svědomí. Nicméně nestačí se dva týdny ládovat zdravě a vyhýbat se živočišným tukům, a pak čekat zázraky. Pokud máte předmenstruační syndrom docela problematický, chce to trvale upravit jídelníček a vyměnit živočišné tuky za rostlinné, včetně navýšení příjmu vlákniny a dlouhodobější užívání skupiny vitamínů B.

Obrázek: pixabay.com