Přírodní postupy léčby křečových žil přináší značnou úlevu

Ze zjištění vyplývá, že křečové žíly jsou onemocněním, které postihuje až 50 % populace dospělých. Nemoc zaznamenává poměrně velký nárůst, který můžeme přisuzovat zejména čím dál častějšímu trendu sedavého zaměstnání a s ním spojeným nevhodným způsobem sezení a dále pak na nemoci může mít velký podíl nezdravý způsob života.

Křečové žíly jako civilizační onemocnění

Křečové žíly jsou známé i pod pojmem varixy. Projevují se především rozšířením žilní stěny a jsou často pozorovatelné v podkoží. Způsobené jsou nedostatečným prokrvováním končetin v důsledku snížené pohybové aktivity. Jak již bylo zmíněno, mohou jimi trpět hlavně lidé, kteří mají sedavé zaměstnání, dále pak ti, kteří bojují s obezitou. Varixy se rovněž vyskytují u některých těhotných žen a těch, které berou hormonální antikoncepci dlouhodobě. Rizikovým faktorem pro vznik křečových žil je i kouření, které je obecně nezdravé.

Jaké jsou příznaky varixů?

Mezi příznaky onemocnění křečových žil můžeme zařadit například: typický pocit těžkých nohou, vystouplé a bolestivé žíly, otoky, pálení a tlak v nohou, křeče hlavně v noci.

Možnosti, jak podpořit léčbu křečových žil

Pokud máte sedavé zaměstnání, určitě se ve volném čase soustřeďte na to, abyste měli dostatek pohybu. Stačí i krátké procházky, které pomohou příznaky zmírnit a podpoří správné prokrvení končetin. Můžete si také zacvičit, což je pro tělo ještě více prospěšnější. Vhodné jsou především tyto sporty:

  • plavání
  • cyklistika
  • jóga

Také se doporučuje pořídit si kompresivní punčochy, které podpoří proudění krve v dolních končetinách. K dostání jsou běžně v lékárnách, či prodejnách se zdravotnickými potřebami. Skvělé na křečové žíly jsou taktéž bylinné oleje a extrakty, třeba z kaštanu koňského, nebo mořské borovice. Na trhu je jich široké spektrum. I změna stravovacích návyků dokáže udělat zázraky, omezte především solení a potraviny s vyšším obsahem draslíku. Soustřeďte se na potraviny, které obsahují dostatek vlákniny.

Potraviny s flavonoidy pomáhají působit preventivně

Pokud chcete působit proti křečovým žilám preventivně, zaměřte se na potraviny s vysokým obsahem flavonoidů, které zlepšují krevní oběh. Jaké to jsou? Například cibule, papriky, špenát, brokolice, citrusy, jablka, třešně, borůvky, kakao, nebo česnek.

Další závěrečná doporučení

Pokud trpíte na křečové žíly, měli byste se vyvarovat těsnému oblečení a raději nosit volnější oděv, abyste nebránili přirozenému proudění krve v dolních končetinách. Svým nohám rovněž ulevíte, pokud je umístíte do zvýšené polohy. V neposlední řadě pomůže i masáž. Na závěr se dá říct, že nejdůležitější je myslet na to, že když dlouho sedíte, vašim nohám to neprospívá, proto se občas také protáhněte, či projděte. Udělá vám to dobře a snížíte tím riziko vzniku varixů.

Fotografie: Freepik