Dejte sbohem problémům s častým močením

Fotografie: Freepik

Hyperaktivní močový měchýř je velmi nepříjemný zdravotní problém. Pocit neustálého nutkání k močení, a to například i v noci, narušuje nejen kvalitu života, ale také spánek. Jindy může vyústit až k úniku moči. Není divu, že se lidé cítí trapně a mají tendenci se stranit ostatních. Existují však pomůcky, které mohou stav zlepšit.

Není se za co stydět

Hyperaktivním močovým měchýřem nebo také dráždivým, u nás trpí až pětina obyvatel. Problém postihuje častěji ženy a s věkem se výskyt zvyšuje. Situace, kdy není v blízkosti toaleta, může být pro takového člověka velmi stresující. Kromě návštěvy lékaře si můžete pomoci i sami.

Vsaďte na stravu

Čistě jen změna stravy vám problém zcela nevyřeší, ale může mít vliv na četnost návštěv toalety. Existují potraviny, které stav zhoršují a naopak takové, které je vhodné do jídelníčku zařadit.

  • potraviny s vysokým obsahem hořčíku a vitamínu D
  • vlašské ořechy
  • celozrnné potraviny
  • dýňová semínka

Potraviny s vysokým obsahem hořčíku pomáhají snižovat křeče močového měchýře a povzbuzují ho, aby se dostatečně vyprázdnil. Sáhněte po banánech, kukuřici nebo bramborách. Stejné příznivě působí vitamín D, který najdete například v mléce, rybách a vejcích.

Vlašské ořechy obsahují L-arginin, aminokyselinu důležitou k produkci oxidu dusnatého, který napomáhá k normální činnosti dolních močových cest.

Zdravá střeva úzce souvisí se správnou funkcí močového měchýře. Zařaďte do jídelníčku například celozrnné pečivo, ovoce, luštěniny.

Dýňová semínka vykazují pozitivní efekt při léčbě močových zánětů i inkontinence. Jejich sílu znali už domorodí Američané. Obsahují vitamíny, minerály, nenasycené mastné kyseliny a aktivní látky, které napomáhají při podrážděném močovém měchýři.

Terapie duše i těla

Řízená představivost, jako forma kognitivní terapie, může napomoci v situaci, kdy máte neodkladné nutkání močit. Uklidněte mysl, představte si řešení problému a kýžený cíl.

Akupresura je další z možností. Na našem těle se nachází body, které po stlačení stimulují nebo naopak potlačují určité funkce. Konkrétně stlačením bodu za vnitřním kotníkem můžete ulevit častému močení, stejně jako zácpě.

Nenechte dráždivý měchýř ovlivňovat a řídit váš život. Vyzkoušejte některou z našich metod a podělte se s námi o zkušenosti.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]