Jednoduché návyky ke zdravějšímu životnímu stylu

Úplná transformace životního stylu a zlepšení svého zdraví zní bezesporu přitažlivě, ale příliš mnoho drastických změn životního stylu najednou obvykle není receptem na dlouhodobý úspěch. Výzkum ukazuje, že každý den máme jen omezené množství vůle. Takže pokud chcete zlepšit svůj životní styl a své zdraví, je mnohem snazší soustředit se na vytváření malých, uskutečnitelných návyků. Postupně se stanou vaší součástí a nebudete již nad nimi vůbec přemýšlet.

Začněte v malém: najděte vždy jeden malý zdravotní návyk, dokud to není přirozená součást vaší rutiny. Abychom vám pomohli nastartovat zdravější životní styl bez přílišného stresu a úsilí, přinášíme seznam jednoduchých návyků, které mohou váš život výrazně změnit.

Koření a bylinky

Přidání koření a bylinek k jídlu je nechutnější způsob, jak podpořit a zvýšit své zdraví. Koření a byliny jsou plné antioxidantů a dalších živin, které prospívají zdraví a navíc díky jejich skvělé chuti časem zjistíte, že kupodivu méně sladíte či solíte jídla.

Pravidelné procházky

Každodenní procházka dlouhá cca 20 minut, zejména v zeleném prostředí, má spoustu zdravotních výhod. Kromě fyzické aktivity je bonusem čerstvý vzduch, sluneční záření (vitamín D) ale i relaxace pro psychiku. Bylo zjištěno, že pravidelné procházky prospívají lepší hustotě kostí, zdraví srdce, mozku a zmírňují dopady stresu.

Pozitivní myšlení

Podle Buddhy „jsme formováni našimi myšlenkami; staneme se tím, na co často myslíme. “ Ať už jsme naštvaní, vyděšení nebo vzrušení, tyto myšlenky vyvolávají neurochemické reakce v těle, připravují nás buď k boji, útěku nebo milování. A co víc, to, co si myslíme, pravidelně utváří naše nejhlubší přesvědčení o sobě a světě.

Dva vegetariánské dny v týdnu

Není žádnou novinkou, že nejzdravější jsou národy, kde je umírněná konzumace masa. Určitě se nemusíte masa nadobro zříkat, protože i to má řadu blahodárných účinků, ale jak se praví – všeho s mírou. Každodenní konzumace masa není nic zdravého. Zařaďte tedy postupně jeden, poté dva dny v týdnu, které budou čistě vegetariánské. V podstatě je to takové odlehčení jídelníčku.

Dbejte na kvalitu spánku

Bez kvalitního spánku nemůže být žádná řeč o zdravém životním stylu. Nedostatek spánku má na lidské zdraví nedozírné následky: únava, stres, deprese, přírůstek na váze a mnoho dalšího.

Neposuzujte

Vzdejte se touhy soudit něčí život. Většina lidí, kteří soudí druhé, žijí sami nenaplněné životy. Člověk, který žije svůj vnitřní bohatý svět a snaží se poznat především sám sebe, nemá nikdy žádnou potřebu soudit druhé a poukazovat na jeho omyly. Nebo vy nemáte žádné nedostatky? Vzdejte se touhy soudit něčí postavu, kariéru, životní styl, názory, omyly. Můžete si myslet cokoliv, ale pokud to nikomu nebo někomu ničím neprospěje, nesuďte a nekritizujte. I případná kritika se musí umět sdělit správným způsobem, aby pomohla. Jinak spíš ublíží. Uvidíte, že po nějaké době se budete sami cítit šťastnější, spokojenější a potřeba poučovat, soudit úplně zmizí.

Naučte se být vděční

Být vděčný za malé věci, které ve vašem životě fungují, je jednou z nejsilnějších technik, jak se cítit šťastnější. Studie znovu a znovu ukázaly, že trénování vaší mysli na vděčnost a soustředění se na pozitivní – a být optimistický, silně souvisí s celkově lepším zdravím.

Zdravé jídlo + duševní strava

Základem pevného zdraví je vyvážená strava. Mít optimální tělesnou hmotnost a stravovat se zdravě je stavební kámen. Ale samotné jídlo by bez duševní stravy nebylo ničím. Spojte tedy stravu pro fyzické tělo s duševní stravou – vyživujte tělo i svou duši.

Sklenice čisté vody ráno

Jakmile se ráno probudíte, první, co udělejte, je vypijte sklenici čisté vody. Udělejte to ještě dřív, než si půjdete umýt zuby. Voda je stále nejvíce doporučovaným nekalorickým způsobem, jak udržet rovnováhu tekutin v těle.

Další kroky ke zdravějšímu životnímu stylu

  • Pravidelně cvičte

  • Nepijte alkohol ve větších a pravidelných dávkách

  • Nekuřte

  • Vystříhejte se stresu

  • Omezte sladkosti a sladké nápoje nebo je zcela ze stravy postupně vylučte

  • Udělejte si čas na svou rodinu a přátelé

  • Pěstujte koníčky

  • Vytvořte zdravější domov (snižte použití chemie, pravidelně uklízejte, neskladujte zbytečnosti)

  • Naučte se nové a zdravé recepty – vařte v páře, používejte zdravější potraviny

  • Naučte se meditovat, cvičte jógu

  • Odpojte se od negativního (i od negativních lidí)

  • Dodržujte pravidelně půst nebo alespoň ovocný či zeleninový den

Obrázky: pixabay.com