Důležité faktory, které ovlivňují kvalitu i délku života

Kombinace zdravého životního stylu, jako je udržování zdravé váhy, nekuřáctví a pravidelné cvičení, významně prodlužuje počet let a období, kdy se daný jedinec vyhýbá závažným nemocem. Nejspíš jsme vám neoznámili žádnou novinku, ale určitě to stojí za připomenutí.

V průměru žijeme déle, nicméně, jak lidé stárnou, mnoho z nich žije s chorobami, jako jsou srdeční choroby, rakovina a cukrovka. S prodlužováním délky života se zvyšuje i riziko vzniku chronických onemocnění. Přáním každého z nás je patrně nejen žít déle, ale cítit se dobře.

Skučet od 55 let při vstávání z postele asi nebude to pravé ořechové. V 55 letech by měl ještě člověk z postele vyskočit, jako zajíc (obrazně řečeno). Zkrátka cítit se v 55 letech polámaný a ztuhlý – znamená, že v 65 letech a více, bude ještě hůř. A když už stáří, tak se všemi benefity a cítit se jak nejlépe to půjde. Jenže sílu těchto 5 faktorů mnoho lidí ocení právě až na stará kolena….

Silná pětka…

Vědci pevně stanovili, že faktory životního stylu mohou významně změnit riziko onemocnění a celkovou délku a kvalitu života. Tyto faktory zahrnují fyzickou aktivitu, nekouření, střídmé užívání alkoholu, vyváženou stravu a optimální hmotnost.

Kouření, nečinnost, špatná kvalita stravy a vysoká konzumace alkoholu přispívají až k 60% předčasných úmrtí a 7,4 – 17,9 let ztráty délky života.

Delší život bez závažných chorob

Dodržování nízkorizikového životního stylu je spojeno s delší délkou života bez závažných chronických onemocnění přibližně 7,6 let u mužů a 10 let u žen – ve srovnání s účastníky studie bez nízkorizikových faktorů životního stylu. Jestliže sice nekouříte, alkohol pijete jen příležitostně, ale do té doby, než vidíte dno, jíte docela zdravě, ale nad kalorický limit a máte těžší nadváhu, pravidelně nesportujete, zdravá strava vás nespasí. Totéž platí o jiných kombinacích. Například pravidelný pohyb, zdravá strava a kouření. Důležité je zkrátka kombinovat všech 5 faktorů. Jakmile jeden z nich chybí, už se šance na dlouhověkost bez nemocí snižuje. Na druhou stranu i 4 faktory jsou podle vědců pořád bezva.

  • Nekouřit

  • Nepít ve větším množství alkohol

  • Zdravá/vyvážená strava

  • Pravidelný pohyb

  • Optimální tělesná váha

Zdravý životní styl nejen snižuje riziko výskytu rakoviny, kardiovaskulárních chorob a diabetu typu 2, ale také zvyšuje šanci na stáří bez nepříjemných chorob.

Obrázky: vcm.emol