Jednoduché cviky, které pomohou odbourat napětí a podpořit klidný spánek

Nadměrný stres je pro organismus škodlivý a je navázán na vznik řady neduhů, které lze odbourat klidným spánkem. Usnutí v případě stresové zátěže je pro člověka obvykle problémem a prohlubuje problémy, které mohou kvůli němu vyvstat především na fyziologických projevů, jakými jsou bolest hlavy či páteře, a navazující zhoršení celkových kognitivních schopností.

Těchto 8 cviků vám pomůže uvolnit napětí vznikající v důsledku stresu a podpoří klidný spánek, který je nezbytný k potřebném zotavení organismu po náročném dnu. Díky nim dochází především k:

  • správné regulaci krevního oběhu
  • uvolnění napětí v oblasti páteře
  • snížení krevního tlaku
  • úlevě od bolestí hlavy
  • zvýšení produkce melatoninu, jež zajišťuje klidný spánek
  • celkové relaxaci svalů

Pravidelným cvičením celé cvičební série před spaním si zajistíte dostatečné odlehčení organismu a budete klidněji spát i v případě, že se nacházíte v psychicky napjatém stavu.

Cvičení pro zklidnění a podporu dobrého usínání

Následující cviky byste měly provádět před spaním dle požadovaného časového rozsahu. I v případě, že se cítíte unaveně, vyhraďte si pro tyto uvolňovací cviky čas – neschopnost usnout vlivem stresové zátěže je vysokou únavou obvykle doprovázena.

Hluboký předklon

Cvik se provádí jako hluboký předklon, ve kterém je potřeba setrvat přibližně minutu a poté se pomalu opět vyrovnat. Tímto způsobem dojde k uvolnění svalů v oblasti páteře v kříži.

Zapření nohou o zeď

U tohoto cviku je potřeba si lehnout tak, aby obě nohy kopírovaly křivku svislé stěny. Lehněte si na záda a přisuňte se zadkem ke zdi tak, aby nohy byly kolmo vzhůru. V poloze vydržte 5-10 minut. Toto cvičení pomáhá především potřebnému prokrvení horní poloviny těla, zklidňuje nervový systém a pomáhá proti únavě.

Leh na zádech se zapřením na šlachách

Lehněte si na záda a nohy vrovnejte kolmo nahoru. Poté z obou stran natáhněte ruce a zapřete se o lýtka – posouvejte postupně natažené nohy více dopředu tak, aby došlo k maximálnímu propnutí páteře (ucítíte napětí v bocích). V této poloze setrvejte přibližně minutu. Poloha pomáhá uvolnit zádové svaly v kříži a podporuje klidný spánek.

Leh na zádech se zapřením v chodidlech

Položte se na záda, napněte nohy kolmo vzhůru a poté je postupně naklánějte k trupu tak, abyste se rukama zapřeli do chodidel (v této poloze nohy již nemusí být úplně nataženy). V této poloze setrvejte 1-2 minuty. Tento cvik uvolňuje zádové svalstvo a odbourává úzkost.

Leh na zádech se zkříženýma nohama

Lehněte si na záda a spojte chodidla tak, aby se pokrčená kolena dotýkala země. V této poloze buďte 2-3 minuty. Cvik snižuje krevní tlak a srdeční frekvenci a odbourává bolest hlavy.

Leh s propnutými zády

Položte se na záda a propněte páteř tak, abyste se opírali o hlavu. V poloze setrvejte přibližně minutu. Tento cvik napomáhá klidnému spánku.

Leh s nohama do W

Položte se na záda a pokrčte nohy tak, aby stehna a lýtka vytvořila tvar písmene W (lýtka jsou podél stehen). V poloze setrvejte přibližně minutu – snižuje krevní tlak a podporuje spánek.

 Leh se vzpřímenými končetinami

Lehněte si na záda a ruce i nohy vztyčte kolmo vzhůru přibližně minutu. Poté ještě 30-40 vteřin kývejte nohama do stran. Tento cvik pomáhá celkovému uvolnění organismu.

Fotografie: Pinterest


Řekněte ostatním, co si myslíte