Dietní chyby, které níčí metabolismus a sabotují veškeré snahy efektivně zhubnout

Fotografie: Depositphotos

Rychlost metabolismu je velmi důležitá, zejména pro ty, kteří se snaží zhubnout. Někdy se stává, že i přes dodržování diety a cvičení váha stagnuje. Podívejte se, co by mohlo být příčinou.

Metabolismus se s věkem zpomaluje. Ženy přibírají v průběhu dospělosti v průměru půl kila ročně, což znamená, že do 50 let věku přiberou 20 kilo navíc. Můžete to svádět na dědičnost, hormony, stres, úbytek svalové hmoty, a dokonce i na svůj nabitý program, ale pravdou je, že pokud chcete zhubnout a nedaří se vám to, určitě by se vám hodilo pár rad, říká lékařka Natalie Olsen.

Co stojí za pomalým metabolismem?

Metabolismus označuje všechny reakce v našem těle, které udržují životní procesy a přispívají k využití energie a kalorií dodaných z potravy. Ačkoli rychlost metabolismu závisí na mnoha faktorech, náš životní styl ji může významně ovlivnit.

Nedostatečné stravování

Ano, abyste zhubli, musíte snížit příjem kalorií, ale přehánění vám může spíše uškodit než pomoci. Příliš nízká a příliš rychlá konzumace může narušit váš metabolismus a způsobit, že se později přejíte, aniž byste si to uvědomili. Nezapomeňte, že k aktivaci základních biologických funkcí potřebujete přibližně 1 200 kalorií denně. Dbejte proto rady doktora Benardota: jezte tolik jídla, abyste neměli hlad.

Vyhýbáte se kofeinu

V souvislosti s pitím kávy při hubnutí stále koluje mezi lidmi mnoho různých mýtů. Jedním z nich je ten, že je pití kávy nezdravé, a proto bychom na něj měli při hubnutí raději zapomenout. Kofein však stimuluje nervový systém a podle japonské studie zrychluje metabolismus přibližně o 5 až 12 %.

Fotografie: Freepik

Jíte málo vlákniny

Konzumujte více vlákniny. Zkuste jíst celozrnné pečivo, těstoviny, ovoce a zeleninu. Studie prokázaly, že vláknina může zlepšit schopnost těla spalovat tuky až o 30 % a že ti, kteří jedí více vlákniny, časem méně přibývají na váze.

Pijte studenou vodu

Výzkumníci z Německa zjistili, že vypití 6 šálků studené vody denně může způsobit příjem dalších 50 kalorií. To může odpovídat 2 kilogramům za rok. Tělo musí vodu, kterou pijete, ohřát na tělesnou teplotu, a to vyžaduje práci – a tedy i kalorie.

Vaše potraviny obsahují pesticidy

Kanadští vědci zjistili, že lidé s vysokým obsahem organochlorových látek (škodlivin z pesticidů, které se ukládají v tukových buňkách) mají zpomalený metabolismus. Podle jedné z populárních teorií je to proto, že toxiny narušují proces spalování energie. Další tvrdí, že pesticidy v potravinách mohou skutečně způsobit přibývání na váze. Jaké je řešení této situace? Jezte biopotraviny.

Ve vaší stravě chybí bílkoviny

Nedostatečný příjem bílkovin ve stravě způsobuje oslabení svalů. Pokud je součástí vaší stravy nejíst maso, pak dbejte na to, abyste ke každému jídlu konzumovali alespoň 2 polévkové lžíce ořechů. Bílkoviny můžete získat také z nízkotučného jogurtu.

Máte nedostatek železa

I když se snažíte zhubnout, musíte dbát na to, aby železo zůstalo nezbytnou součástí vašeho jídelníčku. Železo přenáší kyslík do buněk a svalů, což je nezbytné pro spalování tuků. Potřebné železo získáte konzumací korýšů, fazolí, masa, obilovin, špenátu a čočky.

Zapomínáte na vitamín D

Vitamín D je základní živina, kterou mnoho lidí ve stravě nedostává. Je nezbytný pro udržení metabolismu, omlazení svalové tkáně a vstřebávání vápníku. Losos, krevety, tuňák, tofu, vejce, obiloviny a mléko jsou dobrými zdroji vitamínu D.

Pijete moc alkoholu

Alkohol v krvi způsobuje, že spalujete méně tuku. Dvě sklenky martini mohou snížit schopnost spalovat tuky o více než 75 %. Proto mají lidé pivní břicha. Pokud se chcete správně stravovat, vyhýbejte se alkoholu.

Ignorujete mléčné výrobky

Nedostatek vápníku zpomaluje metabolismus, zejména u žen. A mléčné výrobky jsou skvělým zdrojem vápníku. Můžete konzumovat mléko nebo nejlepší alternativu – organický jogurt.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]