Stále více lidí trpí steatózou jater. Poměrně běžný problém, který může výrazně narušit jejich funkci

Fotografie: Depositphotos

Jaterní steatóza je málo známý stav, kterým však trpí stále více lidí. Jde o běžný problém u lidí s cukrovkou nebo obezitou.

Ztučnění jater postihuje asi čtvrtinu světové populace. Jde o hromadění tuku ve filtračním orgánu. Nemoc narušuje metabolickou rovnováhu a představuje důležitý rizikový faktor pro kardiovaskulární příhody, diabetes a fibrózu. Vhodné je tedy být ve střehu a této nemoci ideálně předcházet. Dobré je upřednostňovat přírodní prostředky před klasickými léky, dokud je ještě čas a možnost je použít, říká lékař Saurabh Sethi.

Příznaky této nemoci

V časných stádiích je ztučnění jater považované za asymptomatické onemocnění. Přesto existují určité příznaky, které ho mohou naznačovat. Jde například o opakovanou a jinak nevysvětlitelnou únavu. Dále můžete pocítit bolest nebo jiné nepohodlí v pravé horní části břicha. Může dojít také k otoku břicha. Pozorovat lze i rozšířené a viditelné krevní cévy pod kůží.

Fotografie: Freepik

Dalším příznakem ztučnění jater může být oteklá slezina, ale také zarudnutí na dlaních. S nemocí souvisí také zežloutnutí kůže nebo očí. Pokud máte ztučnělá játra, může vám pomoci snížit hmotnost. Je nutné držet dietu s nízkým obsahem cukrů. Důležitá je však také fyzická aktivita. Tato opatření však pomohou jen opravdu na počátku vašeho problému. Je tedy třeba rychle jednat.

Výživná strava je základ

Abyste zabránili hromadění tuku v jaterních tkáních, je nutné přijmout vysoce výživnou stravu. Vhodné je do svého jídelníčku zařadit zázvor, který pijte jako čaj na lačný žaludek po dobu dvou týdnů. Kořen zázvoru se podílí na eliminaci toxinů v játrech. Pročistit játra lze také pomocí artyčoků. Opět je vhodný nápoj ze 4 artyčoků, litru vody a dva citronů popíjet dva týdny na lačný žaludek.

Ostropestřec mariánský je také dobrým spojencem jater. Podle studií tato bylina chrání před ztučněním jater. Pokud chcete jeho léčebné účinky využít, vezměte tři rostlinky a vařte v 750 mililitrech vody 15 minut. Nechte vychladnout a potom konzumujte před každým jídlem. V obchodech můžete koupit bylinu drcenou, sehnat se dá také extrakt nebo olej.

Citron i pampeliška jako pomocníci

Citrusové ovoce je také skvělým spojencem při léčbě jater. Vymačkejte si šťávu z citronu do vody a pijte ji každé ráno nalačno po dobu 10 dnů. Pomoci vám může také výluh z pampelišek. Pampeliška totiž podle výzkumu snižuje inzulinovou rezistenci a snižuje hromadění tuků v jaterní tkání. Výluh je vhodný pít dvakrát denně po dobu dvou týdnů. Pampelišky po uvaření louhujte dvě minuty.

Fotografie: Depositphotos

Využít lze také kořen pampelišky, který podporuje močení a zbavuje tak tělo přebytečné vody. Navíc čistí ledviny a potlačuje chuť k jídlu. Dále je vhodný k odbourávání tuku a cholesterolu. Kořen pampelišky funguje jako silné jaterní tonikum, pomáhá štěpit tuk nahromaděný v játrech. Podporuje také jejich správnou funkci. Využít ho můžete také jako prevenci onemocnění jater.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]