Nedostatek důležitého vitaminu v boji proti koronaviru doplníte prostou úpravou jídelníčku

Fotografie: Freepik

Vitamin D patří k vitamínům rozpustným v tucích. Působí na řadu důležitých procesů v těle, zejména pak na hormonální a imunitní systém. Bohužel ale platí, že dnešní lidé jej nemají dostatek a nedaří se jim ho získávat ani ze stravy, ani z pobytu na slunci. Práce v kancelářích totiž znemožňuje většině lidí získávat tento důležitý vitamín právě s pomocí slunečních paprsků. A proto se o to více musíme zaměřit na jeho příjem ze stravy.

Jíst potraviny s vitaminem D je totiž extrémně prospěšné pro zdraví. Pomáhá to vyhnout se mnoha zdravotním problémům. Kromě konzumace takové stravy je však podstatné zvážit i užívání doplňků stravy, které vitamín D obsahují. Obecně existují dva typy doplňků, vitamin D2 a vitamin D3. Předtím, než začnete některý z doplňků užívat, se nejprve poraďte se svým lékařem, který vám dát tipy, co pro vaši věkovou skupinu bude nejlepší a v jaké formě. Které potraviny si dopřát pro pravidelný příjem vitamínu D ve formě, kterou tělo umí zpracovat?

Olej z tresčích jater

Olej z tresčích jater je jedním z nejoblíbenějších zdrojů omega-3 mastných kyselin. Proto si jej mnoho lidí pravidelně dopřává. Kromě toho má ale i vysoký obsah vitamínu D. Jeho pravidelná konzumace podporuje silné a zdravé kosti, zlepšuje funkce mozku, předchází srdečním onemocněním a snižuje riziko rakoviny.

Losos

Losos je mimořádně oblíbená ryba i v našich končinách. A to nejen pro svou chuť a snadnou přípravu, ale především pro své výživové vlastnosti. Má vysoký obsah tuku, což z něj činí bohatý zdroj vitaminu D.

Fotografie: Pixabay

Je také dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou prospěšné pro kosti a klouby a celkovou pohodu a zdraví vašeho organismu. Vitamin D v lososech pomáhá chránit nervový systém před poškozením a měli bychom si tuto rybu proto dopřávat ideálně alespoň jednou týdně.

Syrové mléko

Mléko v dnešní době sice trochu ztrácí na popularitě, ale je také velmi dobrým a ceněným zdrojem vitamínu D. Proto bychom jej z jídelníčku neměli zbytečně vyřazovat. Sklenice mléka zajistí až 20 % vaší potřeby vitaminu D. Vyberte si plnotučné mléko, které je na vitamín D bohatší.

Fotografie: Pixabay

Houby

Houby jsou jediným rostlinným zdrojem vitaminu D. Hodí se tedy také pro vegetariány a vegany. Jsou také bohaté na vitamíny B1, B2 a B5 a minerály. Pokud nemáte přístup k houbám čerstvým, dejte šanci aspoň těm sušeným.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]