Ruce jsou spolehlivým ukazatelem mnohých nemocí. Pomohou odhalit i Raynaudův syndrom nebo cukrovku

Fotografie: Intermedichbo / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Ruce mohou odhalit řadu onemocnění, se kterými se můžete zrovna potýkat. Pokud rozpoznáte typické příznaky, raději se obraťte na svého lékaře.

Ruce mohou vypovědět mnohé o vašem zdraví. Je proto důležité, abyste si všímali jakýchkoli změn, které se na nich objeví – ať už jde o bolest, otok nebo zbarvení prstů do modra. Právě tyto změny totiž mohou být podle lékaře Williame Morrisona varovným signálem před některými nebezpečnými onemocněními, jako je například Raynaudova choroba nebo artritida. Příčin však může být mnohem více.

Onemocnění, která mohou potkat i vás

Jelikož se ve vašich rukou nachází nervová zakončení, změny jejich vzhledu nebo přítomná bolest a otok mohou naznačovat různé nemoci či stavy těla. Pozor byte si měli dávat zejména v případě, pokud se vám začínají prsty zbarvovat do běla a následně do modra. Jedná se totiž o jasnou známku Raynaudovy choroby. V tomto případě se může objevit také nadměrný chlad v rukou a neustálý stres, který přispívá k obstrukcím krevního toku.

Dalším typickým onemocněním, před kterým vás mohou varovat ruce, je podle webu Healthline artritida. Tento nepříjemný problém způsobuje otok, bolest a omezuje pohyblivost kloubů, přičemž v krajních případech vede k jejich deformaci. Pokud tyto příznaky doprovází ještě necitlivost v prstech, která se objevuje zejména v noci, nebo slabost a potíže s uchopováním objektů, mohlo by jít také o syndrom karpálního tunelu.

Ruce vás dokáží varovat i před cukrovkou

Pokud jste si všimli, že máte na rukou suchou a svědivou kůži, pomalu se vám hojí rány a často pociťujete necitlivost nebo bolest, možná je na vině vysoká hladina cukru v krvi, případně samotná cukrovka. Tento příznak byste nikdy neměli ignorovat a co nejrychleji jej řešit s odborníkem. Dalším častým problémem, se kterým se lidé potýkají, je bursitida. Ta se projevuje otokem a bolestí v oblasti kloubních váčků, přičemž ovlivňuje pohyblivost kloubů.

vrásčité ruce
Fotografie: Freepik

S příznaky revmatoidní artritidy spolehlivě zatočí kurkuma. Poslouží třeba i jako čaj nebo polévka

Nebezpečnými signály mohou být dále bolest, otok a omezená pohyblivost v oblasti šlach, což svědčí o onemocnění zvaném tendinitida. Jedná se o zánět šlach způsobený nadměrným nebo opakovaným namáháním rukou, který vyžaduje rychlou léčbu. Pokud se chcete před výše uvedenými problémy ochránit, choďte na pravidelné prohlídky a snažte se své ruce nepřetěžovat. Pokud se tomu však nelze vyhnout, alespoň je protahujte. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o příznacích obávané osteoporózy.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]