Citronová kůra by neměla končit v koši, je stejně dobrým pomocníkem jako dužina

Citrony považujeme za běžné ovoce. Jejich šťávu používáme nejen k dochucení nejrůznějších nápojů, ale také pokrmů. Citronová kůra však je v našich zeměpisných šířkách poněkud opomíjena, výjimkou může být pouze její přidávání do těsta při pečení. Naprostá většina lidí ji vyhazuje, což je velká škoda.

Dnes pro vás z tohoto důvodu máme několik informací o tom, jak lze citronovou kůru využít.

Tajemství ukryté v citronové kůře

Ukázalo se, že citronová kůra je velmi bohatá na cenné látky a vitamíny, obsahuje jich dokonce více než citronová šťáva. K čemu se tedy dá citronová kůra využít? Díky obsahu antibakteriálních látek, je citronová kůra účinným pomocníkem v boji se zubním kazem a problémy s dásněmi, neboť inhibuje růst mikroorganismů v dutině ústní.

Kromě toho má i skvělé antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti, snadno si poradí s nejrůznějšími kožními mykózami a infekcemi. Vitamín C, pektin a flavonoidy, které obsahuje, snižují také riziko vzniku hypertenze, vysokého cholesterolu i obezity. Jediné, na co je třeba myslet, je skutečnost, že citrony jsou často chemicky ošetřovány. Proto je vhodné používat především bio citrony a před použitím kůru vždy důkladně omýt pod teplou tekoucí vodou.

Několik informací o citronech obecně

Citrony patří mezi nejzdravější plody, které můžeme na zemi najít. Najdeme v nich velké množství zdraví prospěšných látek. Vynikají především vysokým obsahem vitaminu C, ale obsahují také vitamin B, A či P. Kromě vitaminů jsou bohaté také na minerály, zejména vápník, hořčík, draslík, fosfor a železo. Citrony tak mají velmi pozitivní vliv na náš imunitní systém.

Další výhodou citronů je, že obsahují mnoho elektrolytů, tím pomáhají hydratovat naše tkáně a zároveň umožňují odplavovat z těla škodlivé toxiny, čímž přispívají i k urychlení našeho metabolismu. V porovnání s ostatním ovocem citrony vynikají také vysokou koncentrací záporných iontů, čímž například pomáhají zvyšovat množství kyslíku v mozku.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]