Rýžový nákyp s ovocem

Rýžový nákyp s ovocemPřinášíme jednoduchý recept na rýžový nákyp, který můžete využít při přípravě oběda, večeře, ale dokonce i svačinky. A nejlepší na tom je, že si jej můžete dopřát celoročně! Nezáleží, zda použijete čerstvé ovoce či kompotované.

Ingredience

Vše, co budeme potřebovat na 4 porce, je 250 g rýže, 1 l mléka, 100 g másla, 2 vejce, skořici, vanilkový cukr, moučkový cukr, cukr krystal. A hlavně vaše oblíbené ovoce!

Postup

  • Nejdříve nalijeme mléko do většího hrnce, do kterého vsypeme rýži, a dáme jej vařit. Během vaření už od začátku mléko s rýží mícháme, protože mléko se rádo připaluje. Mícháme celou dobu, dokud rýže nenasákne všechno mléko a nestane se z toho hustá kaše, kterou poté necháme vychladnout.
  • Nyní si začneme připravovat hmotu, kterou je potřeba přimíchat do uvařené rýže. Na tuto hmotu budeme potřebovat změklé máslo, ke kterému přidáme 2 žloutky a cukr moučku dle vaší chuti. Všechny tyto ingredience spojíme dohromady a poté vmícháme do uvařené rýže.
  • Poslední věcí, kterou je do rýže potřeba přidat, jsou dva bílky, které nám zbyly. Ty ušleháme se špetkou soli. Sníh poté do rýže vmícháme opatrně.
  • Záleží na vás, zda budete rýžový nákyp péct v remosce či troubě, každopádně formu, kterou zvolíme, si vymažeme máslem (například Ramou). Poté dáme do formy polovinu rýže, na kterou naskládáme ovoce. Někdo má rád švestky, meruňky nebo jiné ovoce, vždy ale doporučujeme ovoce vypeckovat. A pokud použijete zavařené ovoce, sceďte jej a nechte jej pořádně okapat. Když máte ovoce vyložené ve formě s rýží, posypte jej vším, co máte rádi: skořicí, vanilovým cukrem, obyčejným cukrem… A poté dáme na ovoce zbytek rýže a dáme péct.
  • Je lepší nechat rýžový nákyp péct déle na nižší stupeň. Ono to ani dlouho netrvá. Postačí klidně jen 30 minut, ale my doporučujeme péct tak dlouho, dokud není vrchní vrstva mírně zhnědlá. Rýžový nákyp poté můžete ihned podávat, skvělý je ale i studený jako zákusek či svačina.

Dobrou chuť!

Obrázek: pixabay.com