Jak v těle udržet rovnováhu kyseliny močové, jejíž nadbytek vede k rozvoji velmi nepříjemné dny

Fotografie: Depositphotos

Tyto osvědčené způsoby vám pomohou ochránit tělo před vznikem dny, chronického metabolického onemocnění, které způsobuje nepříjemnou bolest kloubů.

Dna je chronická metabolická choroba, která způsobuje nepříjemnou bolest kloubů (nebo v některých případech orgánů) a postihnout může jedince každé věkové kategorie. Vzniká zpravidla v důsledku nadměrné hladiny kyseliny močové v těle, jež se v něm ukládá v podobě malých krystalků. Abyste se proto chránili před rozvojem tohoto nebezpečného onemocnění, připravili jsme si pro vás jednoduché způsoby, které vám účinně pomohou s jeho prevencí. Více prozradila lékařka Alana Biggers.

Omezte příjem purinů

Puriny jsou látky, které se nacházejí v některých potravinách a nápojích, jako jsou zejména játra, ančovičky, makrely, fazole, červené maso a pivo. Jsou to ovšem právě tyto látky, při jejichž rozkladu v těle vzniká kyselina močová. Konzumace jejich nadměrného množství je proto zdraví nebezpečná a rozhodně byste to s nimi neměli přehánět.

Vyhněte se fruktóze

Nápoje slazené fruktózou, jako jsou zejména chemické ovocné šťávy nebo sladké nealkoholické nápoje, zvyšují produkci kyseliny močové. Jejich konzumaci byste se ovšem měli vyhnout za každých okolností, neboť jde o prázdné kalorie, které zvyšují riziko vzniku mnoha dalších onemocnění, včetně cukrovky 2. typu.

Pijte hodně vody

Pití dostatečného množství vody napomůže vašim ledvinám snadněji vyloučit kyselinu močovou, což vám pomůže snížit její hladinu a také tomuto orgánu ulehčit od přílišné zátěže. Kromě toho jde o skvělý způsob, jak udržet své tělo dostatečně hydratované a vyhnout se možným dopadům tohoto nebezpečného problému.

Fotografie: Pixabay

Jezte méně mléčných výrobků

Mléčné výrobky, včetně živočišného mléka, sýrů a jogurtů, zvyšují produkci kyseliny močové v těle. Pokud je konzumujete každý den, měli byste raději zvolit jejich nízkotučnou verzi, která ulehčí jak vašemu trávicímu traktu, tak i ledvinám při vylučování této kyseliny.

Konzumujte více tmavého ovoce

Pokud chcete své tělo ochránit před nadměrným množství kyseliny močové, měli byste do svého každodenního jídelníčku zařadit více tmavého ovoce, jako jsou třešně, borůvky a jahody. Stejně tak vám s její regulací pomůže vyšší příjem vitamínu C, který můžete získat z pomerančů, citronů, jahod nebo papriky. Všechny tyto potraviny pomáhají tělu s jejím snadnějším vylučováním.

Fotografie: Pexels

Použijte olivový olej

Většina rostlinných olejů při zahřívání nebo jiném zpracování žlukne, což po jejich konzumaci vede k destrukci vitamínu E v těle, který je nezbytný pro kontrolu hladiny kyseliny močové. Skvělým řešením je v tomto případě používat extra panenský olivový olej, jenž obsahuje mononenasycené tuky. Ty totiž zůstávají stabilní při vysokých teplotách a nijak neovlivňují vylučování této kyseliny z vašeho těla.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]