Důležité tipy pro prevenci mrtvice. Dodržovat by je měly především starší ročníky

Fotografie: Depositphotos

Mrtvice nastává u pacienta ve chvíli, kdy je přerušen přívod krve do mozku. V daný okamžik je potřeba ihned volat lékaře. Abyste se však takové situaci vyhnuli, dodržuje preventivní opatření.

Mrtvice nebo centrální mozková příhoda útočí na lidské tělo tehdy, když je narušen přívod krve do mozku. Pacienti s mrtvicí se mohou zcela vyléčit, ovšem pravdou zůstává, že více než 2/3 přeživších zažívají zdravotní následky nebo zůstanou zdravotně postiženými. Vysoce rizikovou skupinou jsou především osoby starší 55 let, zejména pak ženy. Obzvláště tito lidé by měli vést takový styl života, aby mrtvici předcházeli, radí lékař Seunggu Han.

Zapojte pravidelný pohyb

Pravidelný pohyb je dobrý z mnoha důvodů. Nejenže se budete cítit lépe, ale předejdete mnoha zdravotním komplikacím. Nikdo netvrdí, že se z vás musí stát ze dne na den vrcholový sportovec, ale zapojení fyzické aktivity do vaše života snižuje riziko srdečního záchvatu o 30–50 %. Vyzkoušejte 30 minut cvičení alespoň 5× týdně.

Udržujte alkohol pod kontrolou

Je příjemné dát si na oslavě sklenku šampaňského nebo zajít na pivo s přáteli, to vám rozhodně nikdo neodpírá, ale pamatujte, že zvýšené pití alkoholu negativně ovlivňuje mozkovou cirkulaci. Navíc, pokud kouříte, s pitím alkoholu se zvyšuje i počet vykouřených cigaret, což je další bod, který byste měli ze svého života zcela eliminovat. Více než 2 alkoholické nápoje denně mohou zvýšit riziko až o 50 %. V tomto případě tedy obzvláště platí heslo „všeho s mírou“.

Hlídejte si optimální tělesnou hmotnost

Stačí ztratit 5–10 % své tělesné hmotnosti a můžete zásadně snížit krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Pacienti s cukrovkou mají 4× vyšší pravděpodobnost mrtvice. K udržení optimální váhy vám pomůže již výše zmíněné pravidelné cvičení a samozřejmě zdravá strava, která je další prevencí mrtvice. Jídelníček skládající se z ovoce, zeleniny, semen, ořechů, libového masa a ryb může snížit riziko mrtvice o 25 %.

zdravé jídlo
Fotografie: Pexels

Tipy, o kterých jste ještě neslyšeli

Existují ještě další tipy pro prevenci centrální mozkové příhody, o nichž jste možná ještě neslyšeli:

  • Jezte potraviny bohaté na draslík.
  • Dopřejte si čokoládu.
  • Léčba obstrukční spánkové apnoe.
  • Navštivte svého zubaře.

Zdroj: Healthline