Dna: Bolestivé onemocnění kloubů, které je třeba rozpoznat včas. Pomohou k tomu jasně identifikovatelné příznaky

Fotografie: Parkov~enwiki / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Dna je nepříjemné onemocnění, jež může mít závažné dopady na vaše zdraví. Zde najdete všechny informace, které byste o ní měli vědět.

Dna je pravděpodobně nejčastější zánětlivé onemocnění kloubů, jež se dříve vyskytovalo především na palci u nohy. Dnes však postihuje celé tělo, a proto se odborníci neustále snaží najít vhodný lék, který by ho dokázal vyléčit. Její výskyt je způsoben především neschopností organismu regulovat hladinu produkce nebo vylučování kyseliny močové, látky, jež vzniká v těle jako konečný produkt metabolismu purinů (skupiny bílkovin obsažených v různých potravinách), říká lékařka Alana Biggers.

Od hyperurikémie ke dně

Za normálních okolností se dvě třetiny kyseliny močové vylučují z těla ledvinami a jedna třetina gastrointestinálním traktem. Pokud však tuto funkci tělo nedokáže regulovat, dochází ke stavu zvanému hyperurikémie. Toto onemocnění je v počátečních stádií velmi tiché, což znamená, že člověk má po určitou dobu zvýšenou hladinu této kyseliny, a to aniž by pociťoval příznaky. Ve skutečnosti navíc v mnoha případech k rozvoji dny ani nedojde – odborníci stále neví, proč tomu tak je. Některé faktory však její výskyt podporují. Jedná se o:

  • častá drobná poranění kloubů,
  • nadměrnou konzumaci alkoholu,
  • stravu bohatou na puriny,
  • užívání některých léků, jako je aspirin, diuretika a alopurinol.

Dna se obvykle objevuje po 50. roce života – častěji však postihuje muže než ženy (v poměru 5 : 1). Většinou její rozvoj souvisí s nezdravým životním stylem. Proto pokud se chcete chránit, můžete začít více sportovat, nastavit si zdravý jídelníček, dostatečně spát a především se snažit vyvarovat stresu.

Příznaky akutního zánětu

Dna může postihnout téměř všechny klouby v těle. Mezi její nejčastější příznaky patří následující:

  • bolest (může být od středně silné až po velmi silnou, ostrou a intenzivní),
  • otok postižených kloubů,
  • teplo a zarudnutí kloubů,
  • omezení pohyblivosti postižených kloubů.

Tyto příznaky trvají zpočátku až 2 týdny a poté mohou začít samy od sebe ustupovat i bez léčby. Po několika týdnech, měsících nebo letech se však zánět znovu objeví ve stejném kloubu a možná i v jiných. Poté opět ustoupí, objeví se znovu stejným způsobem a tak dále, přičemž doba opakování se prodlužuje, doba mezi nimi se zkracuje a k léčbě je nutné začít užívat léky.

Fotografie: Depositphotos

Vhodná léčba

Dna vyžaduje dlouhodobou léčbu zvýšené hladiny kyseliny močové a také nefarmakologické zákroky. Volbu léků pak provádí revmatolog a přizpůsobuje ji koexistujícím onemocněním a zvláštnostem každého pacienta s cílem předcházet záchvatům. Mezi nejčastěji podávané léky patří:

  • kolchicin,
  • nesteroidní protizánětlivé léky,
  • glukokortikosteroidy (kortizon),
  • inhibitory interleukinu 1 (v rezistentních případech).

Je také důležité, abyste změnili některé své návyky. Zejména byste si měli nastavit správný jídelníček a zjistit si potraviny, kterým by bylo dobré se vyhýbat – zejména potravinám bohatým na puriny. Mezi ty patří zejména všechny druhy masa, mořské plody, alkohol (zejména pivo) a slazené nealkoholické nápoje. Pacienti mohou naopak konzumovat mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku, vejce, těstoviny, rýži, brambory, ovoce a zeleninu, olivový olej, med a obiloviny.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]