Příznaky rakoviny děložního čípku. Nepodceňujte toto onemocnění, které má až čtyři sta obětí ročně

Fotografie: Freepik

Podle statistik ročně onemocní v ČR rakovinou děložního čípku kolem tisícovky žen. V raných stádiích je tento typ rakoviny nepostřehnutelný a dobře léčitelný, bohužel bývá detekován v pozdějších stádiích. V Česku na rakovinu děložního čípku umírá ročně přes 300 dívek a žen, přestože v posledních letech jejich počet mírně klesl vzhledem k preventivním prohlídkám, stále ale zůstává na předních příčkách úmrtí u ženské populace.

Rakovina děložního čípku

Ve valné většině případů dochází k rakovině děložního čípku po infekci lidským papilomavirem (HPV) při pohlavním styku, který je vysoce nakažlivý. Naproti jiným infekcím může být totiž přenositelný také orálně, ale ani kondom není 100% ochranou.

Během života se tak nakazí 80 % populace, většina se zbaví infekce spontánně. Bohužel u 10 % ženské populace se projeví onemocnění, které způsobí rakovinné nebo prekancerózní léze. Kromě HPV jsou dalšími rizikovými faktory chlamydie, virus herpes simplex 2 nebo jiné cervikální infekce, ale také kouření.

Pomáhá osvěta a očkování

Podle odborníků je nutné v tomto směru edukovat ženskou populaci a zdůrazňovat nutnost pravidelných prohlídek, během kterých se provádí screening, který jediný může detekovat vznik rakoviny děložního čípku.

Dalším opatřením je včasné očkování, které může zamezit vzniku této nebezpečné rakoviny, která může skončit smrtí. Počáteční stádium tohoto typu rakoviny je takřka bezpříznakové, včasná léčba ale může zachránit život bez ohledu na věk. Ročně umírá v Česku přibližně jedna žena na tento typ karcinomu denně.

5 nejčastějších příznaků

V počáteční fázi nedoprovází tento typ rakoviny takřka žádné příznaky, ale některé faktory mohou upozornit na změny. Jedinou možností jsou pravidelné prohlídky u gynekologa, který provede patřičné stěry a stanoví diagnózu. Předně by si měly ženy dávat pozor na změny nebo neobvyklé stavy. V pokročilých stádiích se může jednat o nezvyklý vaginální výtok nebo abnormální krvácení.

Nezvyklý vaginální výtok

Co by vás mělo přimět k návštěvě gynekologa? Rozhodně nezvyklý vaginální výtok, který se vyznačuje neobvyklým zápachem, barvou nebo konzistencí. Jen lékař dokáže určit diagnózu.

Krvácení

Dalším příznakem bývá krvácení během pohlavního styku nebo po něm, v čase mezi menstruacemi nebo po menopauze.

Fotografie: Freepik

Ztráta hmotnosti

Další častou známkou, že s tělem není vše v pořádku, je nezamýšlená ztráta hmotnosti nebo ztráta chuti k jídlu. To by mělo vést také k návštěvě lékaře.

Bolest během pohlavního styku

Nepřiměřená citlivost nebo přímo bolest během pohlavního styku může také naznačovat zdravotní problém, včetně rakoviny děložního čípku, je proto vhodné se objednat k lékaři.

Bolest v bederní oblasti

Zatuhlost bederních svalů nebo špatný pohyb? Někdy se těžko určuje, odkud pramení bolest dolní části zad, ale bolesti mohou značit i gynekologický problém. Je proto vhodné pravidelně navštěvovat svého gynekologa a nechat si provést každoroční screening.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]