Efektivní očista tlustého střeva přirozenou cestou: Pomůže i slaná voda a vláknina

Pokud vás trápí časté problémy s trávicím traktem, možná je na čase provést vhodnou očistu. S tou vám dokáží pomoci jednoduché způsoby, které nestojí ani korunu. 

Očista tlustého střeva je velmi důležité pro udržení tohoto nezbytného orgánu a vesměs celého trávicího traktu ve zdraví. Pomoci vám dokáže jak v případě již přítomných problémů, tak i co se týče prevence, přičemž stejně tak vám pomůže dodat energie do každého dne. Přitom vám bude stačit několik jednoduchých změn, jak vysvětluje lékař Darragh O’Carroll, včetně například zvýšené hydratace a konzumace slané vody. Způsobů, jak zamezit problémům, je však mnohem více.

Dostatečná hydratace a slaná voda

Pití většího množství vody je skvělý způsob, jak podpořit své trávení a zároveň očistit své tlusté střevo od nečistot. Tekutiny začněte doplňovat již z rána, což vám pomůže nastartovat organismus, a poté se snažte tímto tempem pokračovat celý den. Kromě vody se také dle dietoložky Kathy W. Warwick můžete zaměřit na ovocné či zeleninové šťávy, smoothie apod. Vhodná je i konzumace potravin s vysokým obsahem vody, jako jsou například melouny, rajčata, hlávkový salát, okurka nebo celer.

Velmi dobře se při očistě tohoto důležitého orgánu osvědčila také slaná voda, která navíc pomáhá zmírňovat zácpu a podporuje krevní oběh. Před tímto postupem však raději konzultujte věc s lékařem, doporučuje doktor O‘Carrol. Stačí z rána přisypat dvě lžičky soli do vlažné vody a poté směs vypít na lačný žaludek. Nejlépe se přitom osvědčila mořská či himalájská sůl, která působí intenzivněji a je zcela přírodní. Počítejte s tím, že budete muset navštívit toaletu několikrát.

Fotografie: Pixabay

Tvar, barva a vůně stolice vypovídají mnohé o tělesném zdraví. Odhalí i problémy s játry a trávením

Hodně vlákniny a probiotika

Neméně důležitá je pro očistu tlustého střeva také vláknina, která se nachází zejména v celozrnných produktech, ovoci, zelenině, vhodné jsou i ořechy, semena a mnoho dalších. Ty navíc dle serveru Healthline podporují užitečné bakterie ve střevech a ničí ty škodlivé. Stačí je zařadit do svého jídelníčku a již velmi brzy si budete moci všimnout pozitivních změn. Střevní mikroflóru podpoříte také s pomocí probiotik, ať už ve formě kapslí či z potravy (jogurty, kefír, kysané zelí, kimčchi aj.), radí doktor Grant Tinsley.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]