Plánované rodičovství aneb jak připravit své tělo na roli nastávající maminky

Fotografie: Pixabay 

Ženy, které se rozhodnou pro plánované rodičovství, by měly ještě než otěhotní užívat pravidelně kyselinu listovou. Doporučeno je začít 3 až 6 měsíců před plánovaným početím. Kyselina listová je klíčová pro snížení rizika některých vývojových vad plodu. Po domluvě vám lékař pravděpodobně doporučí vhodný potravinový doplněk.

Užívání kyseliny listové však není vše, co by nastávající maminka měla vykonat. Přinášíme další tipy, které vám pomohou s plánovaným rodičovstvím, neboť štěstí přeje připraveným.

Detoxikace

Díky detoxikace se odplaví z organismu jedovaté toxiny, které by mohly komplikovat jak početí, tak průběh těhotenství.

Preventivní prohlídka u lékaře

Tím nemyslíme pouze kontrolu u ženského lékaře, ale kompletní prohlídku, včetně zubaře. Vysaďte léky, které nemusíte nutně užívat, nechte si zpravit zuby (plomby), vyčistit profesionálně zubní kámen. Nechte si udělat krevní obraz, zda máte dostatek vitamínu D apod.

Optimální tělesná váha

Jestliže máte nějaké to kilo navíc, bylo by moudré zhubnout. Tělesná váha ovlivňuje i to, jak rychle se vám podaří otěhotnět. Stejně dobrá není ani podváha. Velmi nízká hmotnost snižuje produkci estrogenu a vysoká váha ji zase zvyšuje a brzdí zrání vajíček.

Fotografie: Pixabay 

Zdravý životní styl

Pokud jste se o něj do nynějška nezajímali, je právě teď ten pravý čas. Naučit se omezit množství kávy, množství cukru ve stravě, naučit se jíst pravidelně, přijímat dostatek vlákniny, neponocovat a naučit se režimu. Zařaďte do jídelníčku potraviny, které zvyšují plodnost: česnek, avokádo, mandle, losos, luštěniny, cereálie, zrna, ořechy (nemáte-li na ně alergii).

Pohyb

Těhotenství je na fyzičku poměrně náročné. Zlepšete tedy svou kondici a připravte se. Sportovních aktivit existuje velké množství, máte z čeho vybírat. Zaměřte se na střed těla, nohy, oblast pánevního dna. Skvělá je rychlá chůze, běh, ale i posilování, tanec, plavání, jóga, pilates. Vyberte si dvě nebo tři pohybové aktivity a různě je střídejte.