Vysoký cholesterol: Potraviny, které ho rozpouští, nesmí chybět na žádném jídelníčku

Fotografie: Depositphotos

Vysoká hladina cholesterolu v krvi může mít závažné dopady na vaše zdraví, a to v podobě srdečního infarktu či mrtvice. Tyto potraviny vám ji pomohou snížit.

Naše tělo si přirozeně vytváří potřebné množství cholesterolu. V současné době má však mnoho lidí tendenci konzumovat potraviny, které jeho hladinu soustavně navyšují, což může vést ke tvorbě lipoproteinů s nízkou hustotou v tepnách a následnému zvýšení rizika vzniku srdečních problémů. Naštěstí však existuje cesta, jak se potenciálním problémům vyhnout, a to konzumací naopak správných potravin, jež tuto hladinu přirozeně snižují, říká lékařka Kerri-Ann Jennings.

Oranžové dýně

Dýně je lahodná zelenina, která se používá v mnoha zdravých receptech. Obsahuje totiž bohaté množství vlákniny a antioxidantů, jež dokážou přirozeně snižovat hladinu cholesterolu v těle, a to již během několika dní. Rozhodně ji proto zařaďte do svého jídelníčku alespoň 2 až 3krát do týdne – vychutnat si ji můžete například ve formě lahodné polévky.

Ovoce s vysokým obsahem pektinu

Pravidelná konzumace ovoce s vysokým obsahem pektinu, rozpustné vlákniny, je další účinný způsob, jak snížit vysokou hladinu cholesterolu v těle. Jedná se především o jablka, jahody nebo také citrusové plody. Rozhodně proto alespoň jeden z těchto plodů zařaďte do svého každodenního jídelníčku – tímto způsobem mimo jiné snížíte své riziko vzniku kardiovaskulárních poruch téměř o polovinu.

Ořechy s vysokým obsahem tuku a vlákniny

Ořechy s vysokým obsahem tuku a vlákniny, jako jsou zejména pistácie, mandle, arašídy a vlašské ořechy, pomáhají zvyšovat hladinu dobrého cholesterolu a zároveň snižovat hladinu špatného cholesterolu. Tyto plody navíc chrání organismus před oxidačním stresem, dodávají tělu potřebné živiny a energii a přirozeně podporují funkci krevního oběhu a srdce. Dopřát si je můžete například jako rychlou svačinu nebo večerní mlsání.

Tučné ryby

Se snížením zvýšené hladiny špatného cholesterolu vám také skvěle pomůže konzumace ryb bohatých na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou například sardinky, makrela nebo losos. Tyto potraviny zároveň snižují hladinu triglyceridů v krvi a chrání také srdce tím, že zabraňují vzniku abnormálního srdečního rytmu.

Luštěniny

Luštěniny, jako je cizrna, čočka nebo fazole, jsou nejen vynikajícím zdrojem bílkovin, ale také obsahují bohaté množství rozpustné vlákniny, díky níž se budete cítit déle sytí a nebudete se během dne přejídat. Kromě toho tyto potraviny přirozeně snižují vysoké hladiny cholesterolu v krvi, a proto by rozhodně neměli chybět ve vašem jídelníčku.

Fotografie: Pixabay

Celozrnné produkty

Podobně jako luštěniny obsahují rozpustnou vlákninu také celá zrna, jako je například ječmen nebo pohanka. Konzumace těchto obilovin je proto skvělým způsobem, jak přirozeně snížit zvýšenou hladinu špatného cholesterolu v krvi. Mimo to je lze připravit na mnoho různých způsobů.

Zdravé oleje

Sezamový, extra panenský olivový a avokádový olej obsahují bohaté množství mononenasycených tuků, které jsou zdraví prospěšné, a to zejména pro jejich schopnost přirozeně snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Tyto potraviny byste ovšem měli vždy konzumovat s mírou, neboť obsahují velké množství kalorií.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]