Jak léto přežít ve zdraví a bez kilogramů navíc? Pomůže pitný režim a lehká strava…

K létu se odjakživa pojí mnoho radovánek a slasti, kde bezesporu patří dobré jídlo a pití. Tyto letní prohřešky ve stravování sebou však přináší také negativní efekt. Namísto radování se z horkých letních dnů můžeme trpět zažívacími potížemi, přemírou únavy a dokonce i přírůstkem hmotnosti.

Léto přímo svádí k mlsání. I když řada z nás tvrdí, že v létě nemá takový hlad a jí méně, jsou tady nástrahy v podobě sladkých limonád, zmrzlin, grilovaných pochoutek. A pozor – i přemíry ovoce. Všeho moc škodí.

Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina by měla rozhodně být součástí zdravého jídelníčku. Dopřávat bychom si měli jednu až dvě porce ovoce za den, zeleniny více. Ovšem cpát se pouze ovocem či zeleninou také není správné. Odnese to zažívání. Najděte tedy správnou míru a používejte ovoce na dezerty místo klasických sladkostí a zeleninu na saláty i jako přílohu. Zeleninu konzumujte ideálně čerstvou, ale přidejte i dušenou, pečenou, grilovanou.

Co k zelenině?

K zelenině můžete přidat pohanku, naklíčené obiloviny a luštěniny, tofu, sóju, kuskus, libové maso. Ideálními letními potravinami jsou i zakysané mléčné výrobky. Jednak mají ochlazující efekt, ale rovněž upravují zažívání díky obsahu probiotik.

Semínka a oříšky

Semínka a oříšky jsou zdrojem energie, bílkovin, vitamínů, minerálů a dalších cenných látek. Použít je můžete na jogurtový dezert, ale i jogurtovou zmrzlinu, jako náhradu za tu klasickou, plnou cukrů. Výtečně vás osvěží a chutě na laskominy zažene i kefírový koktejl s ovocem a semínky.

Kakaové boby

Jsou křupavou pochoutkou, která je plná antioxidantů. Navíc se v létě neroztopí, jako klasická čokoláda. Působí jako přírodní povzbuzovač a navíc mají ochranný efekt proti slunečnímu záření. Můžete je použít na zpestření letních jídel.

Bylinky a koření

Bylinky a koření zpestří nejen jídla, ale i nápoje. Použít je můžete při výrobě domácích limonád, jako náhradu za ty klasické. Malinová limonáda s mátou, okurková se zázvorem, limonády oživí i kurkuma, meduňka, skořice, bazalka a další.

Grilování

Ze zdravotního hlediska je doporučováno krátké vaření. Tedy restování, dušení, grilování. U toho posledního záleží nejvíce na tom, co na gril dáte. Protože grilování k létu neodmyslitelně patří. Vhodné jsou ryby, drůbeží maso a různá zelenina. A opět pamatujte, že všeho s mírou. Grilovat ob den také není nejšťastnější volba.

Alkoholické nápoje

Alkohol sám o sobě je pro tělo zátěž a kalorická bomba, ale nemusíte se ho úplně zříkat. I zde platí, že by měl člověk používat zdravý selský rozum. Chcete-li si v létě alkohol dopřát, zkuste třeba vinný střik, přičemž zvolte i rozumné množství.

Pitný režim

Do pitného režimu nepatří slazené limonády, káva, alkohol! Nejlepším nápojem je během léta čistá voda anebo voda ochucená citronem a výše zmiňovanými bylinkami či kořením. Patří sem i ovoce a zelenina (meloun, salátová okurka a další). Osvěžující mohou být i lisované ovocné a zeleninové ředěné šťávy. Pitný režim je něco, co řada lidí zanedbává. Což je velká chyba, která zdraví nepřispívá a způsobuje i kila navíc.

Obrázek: pixabay.com