Metoda ABCDE na kontrolu mateřských znamének: Jedná se o vodítko pro rozpoznání nebezpečí

Fotografie: Depositphotos

Rakovina kůže má několik podob. Přesnou diagnózu sdělí pouze lékař. Odhalit podezřelá znaménka a skvrny na kůži však zvládnete i sami, existuje na to metoda ABCDE.

Rakovina kůže je stále častějším onemocněním, ke kterému přispívá hlavně obliba opalování. Ne všechny změny na kůži samozřejmě značí rakovinu, nicméně pokud si povšimnete nějakých nezvyklostí, je vhodné je co nejdříve konzultovat s lékařem. Zvláště, pokud se znaménka jeví jako nebezpečná. Potenciálně nebezpečné znaménko odhalíte snadno metodou ABCDE, říká doktorka Clare Wightman.

Co je rakovina kůže

Rakovina kůže je nádorové onemocnění, které se může objevit na jakékoli části těla. Nejčastěji se však rakovina kůže vyskytuje na oblastech těla, které jsou hojně vystavené slunečnímu záření, jako jsou obličej, krk, ruce a nohy. Existují různé typy rakoviny kůže, ale nejčastější jsou karcinom bazálních buněk, karcinom plochých buněk a melanom.

Karcinom bazálních buněk je nejběžnější a vyskytuje se na kůži, která byla dlouhodobě vystavena slunečnímu záření. Karcinom plochých buněk se obvykle objevuje na kůži hlavy, krku nebo rukou a také souvisí s dlouhodobým vystavením slunečnímu záření. Melanom je nejzávažnější typ rakoviny kůže a může se objevit kdekoli na kůži, nejen tam, kde byla vystavena slunci.

Prevence rakoviny kůže a metoda ABCDE

Prevence rakoviny kůže zahrnuje jednak ochranu pokožky před slunečním zářením, tedy používání opalovacích krémů, zahalování pokožky oděvem, kšiltem atp., a také kontrolu kůže. Vhodné je hlídat vznik nových mateřských znamének a změny ve vzhledu těch stávajících. A v tom vám může pomoci právě metoda ABCDE.

Metoda ABCDE je je jakýmsi vodítkem, které pomáhá rozpoznat příznaky možné rakoviny kůže. Zkratka vychází z angličtiny, vždy z prvních písmen daného slova:

  • A značí asymetrii: Jedna polovina mateřského znaménka se liší od druhé.
  • B je zkratka pro ohraničení (v angličtině border): Okraje jsou nepravidelné, roztřepené, vroubkované nebo neostré.
  • C značí barvu (color): Barva není všude stejná a může zahrnovat odstíny hnědé nebo černé, někdy s růžovými, červenými, bílými nebo modrými skvrnami.
  • D znamená průměr (diameter): Znaménko je větší než 6 milimetrů v průměru ( větší než velikost gumy na tužce), i když melanomy mohou být někdy i menší.
  • E znamená, že se znaménko vyvíjí (evolving): Znaménko mění svou velikost, tvar nebo barvu.

Tato metoda je samozřejmě jen orientační, ne vždy, když si všimnete výše zmíněných změn, znamená to, že rakovinou kůže skutečně trpíte. Pokud si povšimnete jakýchkoli změn na kůži, je vhodné obrátit se na dermatologa, který dokáže změny rychle a odborně posoudit. 

Fotografie: Jmarchn / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Další příznaky rakoviny kůže

Kromě příznaků popsaných v pravidle ABCDE, které pomáhají rozpoznat příznaky melanomu, existují i další příznaky, které mohou naznačovat rakovinu kůže. Tyto příznaky zahrnují:

  • Vyrážka, která nemizí nebo se zhoršuje.
  • Neobvyklé skvrny na kůži nebo skvrny, které rychle rostou.
  • Místa na kůži, která vás bolí nebo svědí.
  • Červená nebo zanícená kůže kolem znaménka.
  • Bílé kruhy kolem znamének.

I zde samozřejmě platí, že výskyt těchto potíží automaticky neznamená rakovinu kůže. Lékař by však měl tyto změny zkontrolovat, protože pokud by se o rakovinu jednalo, šance na úspěšnou léčbu jsou mnohem vyšší, pokud se objeví v počáteční fázi. Případné změny proto nepodceňujte.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]