Nápoj s nejintenzívnější chutí pro mlsné jazýčky – chai latté

Nápoj Chai latté je velmi populární i v tuzemských kavárnách, kam dorazil ze světových metropolí. Jeho původ pochází z Indie. Jedná se o silný čaj s mlékem a kombinací různého koření. Nejčastěji se používá kardamom, aromatické koření pikantní chuti podporující zažívání. Dále pak závor, hřebíček, badyán, muškátový oříšek, šafrán, pepř či oblíbené koření skořice, pomerančový květ, vanilka a další.

Tento nápoj výrazné a lahodné chuti se pije teplý nebo horký. Dochutit si jej můžete medem, javorovým sirupem, třtinovým cukrem – jak je libo. Mléko v tomto nápoji dodává jemnou chuť a pomáhá rozvinout plnost nápoje. Výtečný je nejen pro dlouhé podzimní a zimní večery, vychutnat si ho můžete klidně i během léta, ať už doma nebo v kavárně.

Do kavárny nemusíte – připravíte jej i doma

Chai latté původně vznikl jako léčivý očistný nápoj vycházející z principů ajurvédského léčitelství. Toužíte-li vyzkoušet jeho zdravotní účinky i lahodnou chuť, do kavárny kvůli tomu nemusíte. Připravíte si jej snadno i doma. Je to nápoj s nejintenzívnější chutí, jelikož je z černého čaje, který sám o sobě je výrazný, ale své udělá i koření. Budete-li si jej připravovat doma, nestačí pouze nalít do nápoje mléko a už vůbec ne studené. Mléko by mělo mít teplotu cca 60 stupňů a být hezky našlehané. To je optimální teplota pro nápoj, při které se nezničí vitamíny.

  • Nejdříve povaříte asi minutu koření, pak vypnete a přidáte černý čaj – necháte louhovat
  • Přidáte horké našlehané mléko
  • Osladíte – nápoj by měl mít cca 60 stupňů, aby nedošlo k znehodnocení vitamínů v medu

Případně si můžete celý proces ulehčit a koupit chai latté vybrané chuti. Vanilka, karamel, čokoláda, skořice, směs koření a další. Pořídit se dá v různých variacích: v prášku už i s mlékem – stačí zalít horkou vodou a metličkou vyšlehat, dále pak směs čaje a koření v pytlíku a dolít horkým našlehaným mlékem anebo verze v kapslích pro kávovary.

Proč pít chai latté

  • I když jej přisladíte, není to taková kalorická bomba, jako klasický zákusek. Takže zaženete chuť na sladké.
  • Zlepšíte si náladu. Popíjet nápoj, který chutná a voní po koření je učiněný balzám na duši.
  • Koření má blahodárný vliv na celkové zdraví. Posiluje imunitu, zlepšuje trávení, podporuje funkci metabolismu apod.
  • Jelikož jde o nápoj obsahující černý čaj – je možné dát si jej před nějakou aktivitou.

Obrázek: thekitchn.com