Neoptimální hladina cholesterolu je vhodný čas na lékaře. V dospělosti jde o 200 miligramů na decilitr

Fotografie: Depositphotos

Hladina cholesterolu v krvi je důležitým ukazatelem toho, jak je na tom vaše celkové zdraví. Pokud je příliš vysoká, raději navštivte lékaře.

Cholesterol je látka tukové povahy, kterou tvoří játra, aby podpořila různé funkce lidského těla a udržela jeho chod. Jelikož se však nachází i v některých potravinách, mnoho lidí svou vlastní vinou zvyšuje jeho hladiny v krvi do nebezpečných výšek, což se může dle lékařky Avi Varmy následně vážně odrazit na jejich zdraví. Pokud se chcete ochránit před problémy, vždy se ujistěte, že cholesterol ve vaší krvi nepřesahuje doporučené normy.

Měření cholesterolu v těle

Doporučené hladiny celkového cholesterolu jsou pod 200 miligramů na decilitr (mg/dl) pro dospělé a pod 170 mg/dl pro děti. Tyto hodnoty zjistíte jen a pouze prostřednictvím krevních testů, které vám provede váš praktický lékař nebo jiný autorizovaný odborník. Výsledky rovněž odhalí množství triglyceridů ve vaší krvi, což jsou další nebezpečné druhy tuku a zároveň stavební kameny cholesterolu, jež se mohou hromadit v tepnách a zvyšovat riziko vzniku vážných onemocnění, jako je srdeční infarkt a mozková mrtvice.

Nadměrné hladiny celkového cholesterolu, tedy vyšší než 200 mg/dl, mohou vést k ucpávání krevního řečiště a následnému vzniku shluků tvořících krevní sraženiny. Abyste se před tímto problémem ochránili, měli byste dle webu Healthline chodit každých 4 až 6 let na kontrolu tohoto zdravotního faktoru (počínaje věkem 20 let, odkdy začíná jeho hladina stoupat). Pomoci vám dokáží také některé změny životního stylu, a to zejména co se týče stravování.

Změny životního stylu

Pokud se chcete ochránit před vysokým cholesterolem a jeho možnými následky, bude nejlepší, když začnete dodržovat zásady zdravého životního stylu. To znamená nastavení zdravé stravy, a to zejména co se týče častějšího příjmu potravin bohatých na vlákninu, jako je ovoce a zelenina, celozrnných potravin a také zdravých tuků, které lze získat například z avokáda, olivového oleje nebo ořechů a semen. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o nejzajímavějších zdravotních přínosech pekanových ořechů.

Mozková mrtvice svůj nástup sama přiznává. Prozradí ji i problémy s řečí a závratě

ořechy a semena
Fotografie: Pixabay

Důležité je také omezit nezdravé produkty, jako jsou zpracované potraviny a potraviny s obsahem nasycených mastných kyselin (ty mimo jiné přispívají k obezitě a řadě dalších nebezpečných onemocnění). Dalším nezbytným faktorem pro zachování zdravého těla a zajištění ochrany před nebezpečnými dopady cholesterolu je pravidelný pohyb, a to alespoň 30 minut každý den. Skvěle pomůže například rychlejší chůze, běh, plavání nebo jízda na kole. Rozhodně také přestaňte pít nadmíru alkoholu a vyhněte se kouření.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]