Jak bojovat se zubním plakem aneb 4 tipy na doma připravené směsi na odstranění plaku

Mít krásný úsměv, který odhaluje perlově bílé zuby je něco, co bychom si všichni přáli. Nicméně nejde pouze o estetickou stránku. Správná ústní hygiena souvisí s celkovým zdravím. Ústní hygiena je nutná proto, aby se zabránilo zubnímu kazu, onemocněním dásní a špatnému dechu.

Špatné zubní zdraví bylo spojeno s mnoha chorobami, jako je srdeční onemocnění . V roce 2010 také vědci z New York University zjistili vazbu mezi zánětem dásní a Alzheimerovou chorobou. Vědci Harvardské univerzity navíc objevili souvislost mezi onemocněním dásní a rakovinou pankreatu.

Plak se tvoří, když se bakterie v ústní dutině mísí s vedlejšími produkty potravin a bílkovinami. Pokryje zuby, vytváří se pod linií dásní a lepí se na výplně. Když plak ztvrdne, stane se z něj zubní kámen, který je vážný problém a vede k zánětu a onemocnění dásní. Tvorba plaku a zubního kamene by měla motivovat, aby se každý začal o své zuby starat. Je doporučováno, aby si každý nechal čas od času profesionálně vyčistit zuby u svého zubního lékaře. Lidem, kteří trpí onemocněním dásní se doporučuje toto čištění provádět co tři měsíce, u člověka se zdravým chrupem pak 2x ročně.

Jak zamezit zvýšené tvorbě plaku

  • Myjte si zuby minimálně dvakrát denně pomocí měkkého kartáčku. Můžete použít ruční, akumulátorové a elektrické zubní kartáčky

  • Provádějte při mytí krouživé pohyby

  • Na kartáček zbytečně netlačte

  • Zubní kartáček vždy perfektně umyjte a nechte uschnout

  • Zubní kartáček vyměňujte každé 3-4 měsíce

  • Kromě toho nezapomeňte používat mezizubní kartáčky (šíři podle rozestupu vašich zubů) a dentální nitě

  • Používejte zubní pasty bez zbytečného množství chemie – mnoho lidí se obrací na přírodní alternativy

Recept č.1

Smíchejte kokosový olej a stejné množství jedlé sody + několik kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Pastu si můžete připravit vždy čerstvou nebo větší množství na několik dnů a skladovat v čisté a uzavřené skleničce.

Recept č.2

Umyjte si zuby kartáčkem, ale pouze čistou vodou. Použijte i mezizubní kartáček a dentální nitě. Poté si vložte do úst lžíci kokosového oleje a převalujte 10 minut v ústech a vyplivněte. Kokosový olej likviduje bakterie v ústech, které jsou zodpovědné za kazy, zánětlivé procesy a žloutnutí zubů.

Recept č.3

Ve sklenici vody smíchejte několik kapek z každého oleje: anýz, máta, citron, a použijte směs k vypláchnutí úst 4x denně. Zbavíte se tím plaku a bakterií.

Recept č.4

Převařte 2 šálky vody, přidejte ½ šálku rozmarýnu a 1 šálek čerstvé máty a nechte louhovat po dobu 15 minut. Jakmile nápoj vystydne, můžete jej použít k výplachům úst.

Doporučení: Zuby si myjte ráno a večer. Pokud máte možnost, umyjte si je také po obědě. Doporučuje se vyplachovat si ústa před každým jídlem i po jídle. Jestliže budete pít sladký nápoj, rovněž si několikrát vypláchněte ústa čistou vodou.

Obrázky: pixabay.com