Před každým šálkem kávy je potřeba udělat jednu důležitou věc, která podpoří zdraví zubů

Fotografie: Freepik

Zářivě bílé zuby vypadají velmi dobře a jsou jakousi vizitkou člověka. Na zabarvení skloviny však má negativní vliv například konzumace kávy. Pomoci přitom může správné čištění zubů.

Obecně se lidi rozdělují do dvou různých táborů. Někteří z nich si zuby čistí před snídaní a vypitím ranní kávy. A ti druzí si naopak zuby vyčistí až po snídani a ranní kávě. Jenže právě ve druhém případě to může mít negativní vliv na bělost zubní skloviny a dosáhnout krásně bílých zubů tak může být nepříjemný a komplikovaný problém.

Na co si dát pozor pro bílé zuby

Pokud chcete mít krásně bílé zuby, vyplatí se dodržovat několik zásad. Nevhodně působí hlavně kyselé potraviny a nápoje, kam patří právě i káva. Negativně se projeví také tmavé potraviny a nápoje s přirozeným zabarvením. Pozor si dávejte také na přílišnou konzumaci citronové šťávy, která může poškozovat strukturu citlivé zubní skloviny.

Fotografie: Freepik

Čištění zubů před pitím kávy

Čištění zubů ještě před pitím kávy pomáhá odstranit plak a tím i těžší skvrny, které se mohou po čase objevovat, a je velmi těžké se jich zbavit. Pokud jsou zuby vyčištěny, káva již nebude mít stejný účinek na zuby, protože nebudou pokryté tenkou vrstvou plaku, který může reagovat. Po pití kávy můžete mít tendenci vyčistit si zuby, ale právě tento zvyk může způsobit více škody, kdy dojde k oslabení skloviny.

Nejlepší recept pro ranní ústní hygienu je nejdříve si vyčistit zuby, následně si dát snídani, vypít si kafe a na závěr si ústa vypláchnout ústní vodou pro neutralizaci kyseliny a získání svěžího dechu. Schválně si na to příště zkuste vzpomenout a upravte svůj každodenní ranní rituál, ať si zachováte krásné bílé zuby a vlastně celý úsměv.

Fotografie: Freepik

Proč je lepší počkat s čištěním zubů po vypití kávy

Druhou variantou je čištění zubů až po vypití kávy. Pokud si však nechcete poškozovat zubní sklovinu, budete muset o něco déle počkat. Zhruba půl hodiny by mělo uplynout od vypití kávy po samotné čištění.

Působení slin si totiž do té doby poradí s kyselou reakcí po konzumaci kávy. Za půl hodiny se pH ústní dutiny vrátí víceméně do normálních hodnot, takže čištění nezpůsobí žádné škody. Další alternativou pro získání svěžího dechu a stimulaci slin pro lepší neutralizaci kyselin, jsou klasické žvýkačky bez cukru či případně výše zmíněná ústní voda.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]