Zubní pasta a její označení barevným proužkem: Se složením nemá značka nic společného

Fotografie: NotTheDefault / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Péče o zuby je důležitá pro každého. Není tedy divu, že když procházíte uličkou s ústní hygienou, setkáváte se s desítkami možností zubních past.

Při výběru zubní pasty většina lidí zvažuje složení, datum spotřeby, zdravotní přínosy a někdy i příchuť. Bělení! Proti dutině ústní! Proti zubnímu kameni! Svěží dech! To všechno jsou běžné fráze, které uvidíte na tubě zubní pasty. Na spodní straně tuby zubní pasty je také barevný pruh. Někteří tvrdí, že barva tohoto pruhu vypovídá mnoho o složení zubní pasty. Nicméně, stejně jako spousta věcí kolujících po internetu, je tvrzení o těchto barevných kódech zcela nepravdivé. Barva na spodní straně zubní pasty neříká o složení vůbec nic a neměli byste se podle ní rozhodovat při výběru zubní pasty, říká doktorka Christine Frank.

Co údajně znamenají barevné kódy zubních past

Na internetu již delší dobu koluje falešný spotřebitelský tip o barevných kódech tub zubních past. Podle této rady byste měli věnovat zvýšenou pozornost spodní části tuby zubní pasty. Na dně je malý barevný čtvereček a barva, ať už černá, modrá, červená, nebo zelená, údajně prozrazuje složení zubní pasty:

  • zelená: čistě přírodní,
  • modrá: přírodní plus lék,
  • červená: přírodní a chemická,
  • černá: čistě chemická.

Barevný obdélník ve skutečnosti nemá nic společného se složením zubní pasty. Je to prostě značka, která vzniká během výrobního procesu. Značky jsou snímány senzory světelného paprsku, které upozorňují stroje na to, kde je třeba obal rozříznout, složit nebo zatavit. Tyto značky se skutečně vyrábějí v mnoha barvách a neomezují se pouze na zelenou, modrou, červenou a černou. Jinými slovy, všechny barvy znamenají přesně totéž.

rodina čistí zuby
Fotografie: Freepik

Čtěte informace na obalu

Barevné kódy na tubě zubní pasty obvykle indikují různé typy pasty nebo příchutě. Nicméně, každý výrobce může mít svůj vlastní systém barevných kódů, takže nemusí být jednotný standard pro všechny značky.

Například některé zubní pasty mohou mít modrou barvu a být označeny jako zubní asty pro citlivé zuby, zatímco jiné mohou být zelené a být určeny pro posilování zubní skloviny. Některé zubní pasty mohou být také označeny různými barvami pro různé věkové skupiny nebo potřeby. Je důležité přečíst si popis na obalu zubní pasty, abyste získali více informací o tom, co každý barevný kód znamená a zda je určen pro vaše konkrétní potřeby.

Všechno je chemická látka – dokonce i přírodní složky. Barevný kód na dně tuby můžete zcela ignorovat. Neznamená nic o obsahu zubní pasty. Při výběru zubní pasty hledejte pečeť ADA, výrobek s neprošlou dobou použitelnosti a oblíbenou příchuť. Zubní pasty obsahující fluorid jsou nejúčinnější prevencí zubního kazu. Pokud máte stále otázky nebo obavy, poraďte se se zubním lékařem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]