Základní role slin v ústech, o které málokdo ví

Fotografie: Freepik

V debatách o zdravých zubech se zmiňujeme o ústní hygieně, o vzhledu zubů nebo ošetření dutin. Zjistěte, jakou roli však hrají sliny.

Věděli jste, že sliny hrají klíčovou roli při čištění zubů a udržování celkového zdraví ústní dutiny? Sliny nejen, že přispívají ke správnému trávení potravy, ale jejich role je nezbytná také pro vnímání vůní, pro neutralizaci kyselin v potravinách a pro ochranu povrchu našich zubů. Proto, abychom zachovali veškeré funkce slin, je nutné se věnovat ústní hygieně a přijímat zdravou a vyváženou stravu.

Co jsou sliny a jak pomáhají tělu?

Slina je kapalina tvořená z vody, hlenu, bílkoviny, minerálních látek a enzymů. Voda tvoří celých 99 % slin. Pitná voda je proto nejlepší způsob, jak stimulovat jejich produkci. Množství vody, které člověk během dne vypije se u každého liší. Obecně se však doporučuje vypít si 1,5 – 2 litry tekutin. To odpovídá asi 8 sklenicím vody.

Fotografie: Freepik

Sliny přirozeně čistí zuby a samozřejmě také odplavují zbytky jídla. Navíc zabraňují dlouhodobému působení kyselin na zubní sklovinu. Dále sliny obsahují antimikrobiální látky, které pomáhají bojovat proti škodlivým bakteriím živícím kaz. Sliny navíc udržují ústa ve zdravé rovnováze pH. Bez správné tvorby slin se mohou snadněji vyskytnout nemoci dásní nebo úst. Správná produkce slin je způsob, jak si udržet zuby čisté. Samozřejmě to však nenahrazuje správnou a rutinní péči o dutinu ústní.

Některé potraviny poškozují zuby

Musíte si uvědomit, že to co jíte je důležité pro vaše zuby a dásně. Když pijete a jíte potraviny se škrobem a cukrem, nekrmíte tím jen své tělo, ale také bakterie, které mohou způsobovat zubní kaz nebo onemocnění dásní. Plak je tenký, neviditelný, lepkavý film plný bakterií, který pokrývá povrchy všech zubů. Když cukry nebo škrob v ústech přijdou do styku s plakem, tvoří se kyseliny. Ty mohou napadat zuby po dobu 20 minut i déle po dožití. Opakované útoky mohou rozložit tvrdou sklovinu na povrchu zubů, což vede k tvorbě kazu.

Fotografie: Freepik

Bakterie v plaku také vyvolávají zánětlivou reakci. Škrobová jídla jako chléb, hranolky či žvýkačky vystaví vaše zuby cukru po delší dobu a způsobí trvalý kyselá útok na zubní sklovinu. Jakmile zubní sklovina eroduje, zuby se stávají citlivějšími na dutiny. Trvalým útokům zabráníte pravidelným čištěním zubů a dásní. Sladká jídla jsou pro zuby špatné, protože se lepí a zůstanou na zubech déle, tím větší mají bakterie šanci. Kyselé potraviny zase mohou poškodit zubní sklovinu.

Zdroj: MedicalNewsToday