Inkontinence moči je příznakem nevhodného životního stylu. Léčit se dá i cviky z pohodlí domova

Fotografie: Depositphotos

Inkontinence moči je nebezpečný problém, který se může snadno podepsat na vašem zdraví. Pokud ho na sobě rozpoznáte, raději co nejdříve začněte s léčbou.  

K urgentní inkontinenci moči dochází, když máte náhlé nutkání jít na toaletu. Močový měchýř se totiž v takovém případě stahuje, přestože by neměl, což způsobuje únik části tekutiny přes svěrací svaly, jež drží močový měchýř uzavřený. Ačkoli se jedná o běžný problém, který může postihnout kohokoli, vyšší riziko jeho vzniku mají ženy a starší dospělí, říká doktorka Stacy Sampson.

Léčba inkontinence moči

Je důležité si uvědomit, že urgentní inkontinence není nemoc jako taková. Jedná se spíše o příznak nevhodné životního stylu nebo zdravotních či tělesných problémů – to znamená, že většina lidí může žít bez nutnosti léčby. Pokud si chcete i přes to ulevit, můžete vyzkoušet určitá doporučení, která lze provádět samostatně doma. Pokud se však vaše příznaky zhorší nebo se po dlouhou dobu nebudou lepšit, je vhodné raději se poradit se svým praktickým lékařem.

Fotografie: Depositphotos

Změny životního stylu

První a zároveň nejdůležitější způsob, jak se zbavit problému, je vyřazení potravin, které mohou dráždit močových měchýř, ze svého jídelníčku. Jedná se zejména o alkohol, kofein a potraviny, jež jsou kořeněné, kyselé nebo obsahují umělá sladidla. Snažte se také jíst více vlákniny, abyste předešli zácpě, která může vyvíjet tlak na močový měchýř nebo vyvolávat nutkání vyprázdnit močový měchýř. Stejně tak je vhodné přestat kouřit tabák, protože kouření může vést ke kašli a ten ke stresové inkontinenci.

Kegelovy cviky

Kegelovy cviky jsou obvykle první možností léčby močové inkontinence. Jejich pravidelné provádění totiž posiluje svaly podílející se na zadržování moči, konkrétně svaly pánevního dna. Jedná se o velmi jednoduchý způsob, který vám pomůže zcela přirozeně a bez rizika jakýchkoliv vedlejších účinků – je ovšem vhodné, abyste se před jejich vykonáváním ujistili, že je děláte správně.

Barva moči je zrcadlem lidského zdraví. Neobvyklým vzhledem může odhalit i nádor a infekce

Přeškolení močového měchýře

Přeškolení močového měchýře je další skvělý způsob, jak můžete posílit svaly, které jsou úzce spojeny s nutkáním jít močit. Jedna z technik zahrnuje močení pouze v určitou, naplánovanou dobu každý den – jindy močit nemůžete, i když máte sebevětší nutkání jít na toaletu. Zpočátku můžete například chodit každou hodinu a pak tuto dobu prodlužovat, dokud nevydržíte alespoň 3 až 4 hodiny bez úniku tekutiny. Dále můžete zkusit močit a hned poté jít znovu, abyste se naučili úplně vyprázdnit močový měchýř.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]