Detoxikační diety mohou v některých případech napáchat více škody než užitku

Fotografie: Freepik

Detox a čištění jater od takzvaných toxinů, které se tvoří v našem těle je nejen zbytečné, ale také potenciálně nebezpečné. V nejlepším případě prostě budete plýtvat penězi a časem, v nejhorším případě značně poškodíte zdraví svých ledvin a jater. Zde vám předkládáme důvody, proč jsou detoxikační diety většinou špatným nápadem.

Proč naše tělo nepotřebuje detox?

Odborníci zatím nebyli schopni detekovat žádné toxiny a škodlivé látky, které se údajně tvoří v našem těle z potravy a životního prostředí. Žádná analýza a výzkum nenalezly stopy takových látek v lidském těle. Jediné škodlivé látky, které se mohou v těle hromadit, jsou produkty z rozkladu bílkovin.

Druhým důvodem, proč není potřeba detoxikovat, je schopnost jater zvládat svou hlavní funkci i ve zhoršeném stavu. Ledviny a játra jsou detoxikačním systémem, který je zabudovaný do našeho těla a odvádí vynikající práci.

Proč jsou detoxikační programy nebezpečné?

Nejoblíbenější rada pro detoxikaci těla je nahradit obvyklou stravu s pomocí smoothie nebo džusů, ovocem a zeleninou. Z hlediska medicíny založené na důkazech je to špatná rada. Ovoce a zelenina v přirozené formě jsou užitečné nejen proto, že obsahují mnoho vitamínů a stopových prvků. Jejich hlavní hodnotou je vysoký obsah vlákniny, která pomáhá střevům lépe pracovat a také zabraňuje příliš rychlému vstřebávání ovocného cukru.

Pokud rozmicujeme ovoce a zeleninu a vytvoříme z nich smoothie, ve skutečnosti vyhodíme 80% všech výhod a místo toho si dáme sklenici vynikajícího ovocného cukru.

Není to tak dávno, co byly zveřejněny výsledky dlouhodobé studie, která potvrdila, že pravidelná konzumace fruktózy je špatná pro zdraví jater a ledvin.

Olej a citronová šťáva

Druhým nejoblíbenějším detoxikačním produktem je olej a citronová šťáva. Autoři metod navrhují vypít až dva litry rostlinného oleje během dne, nejlépe na lačno. Takový detox je hotový nesmysl a zaděláte si s ním akorát na nepříjemné zažívací obtíže nebo silné bolesti.

Fotografie: Pixabay

Dokonce i voda může být při nadměrném používání nebezpečná. Ano, všichni potřebujeme dostatek vody, ale zkombinujete-li aktivní příjem vody s hladovkou nebo jednoduše vypijete více než doporučené dva litry denně, je velmi snadné narušit rovnováhu elektrolytů a solí v těle. Také přetížíte své ledviny.

Zkuste svým játrům pomoci

Pokud opravdu chcete podporovat své játra a ledviny, můžete si vytvořit jednoduché a zdravé návyky. Jezte více čerstvé zeleniny a ovoce, nezapomeňte pít čistou vodu, snažte se jíst správně a snižujte množství rychlých sacharid. Vzdejte se rad léčitelů a raději spoléhejte na zdravý životní styl, nikoli na radikální metody detoxikace.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]