Pravidelné pití kávy pozitivně ovlivňuje zdraví lidského organismu

Je vaším oblíbeným nápojem káva, nebo vám tento černý nápoj nic neříká? Ať už tak či tak, možná byste rádi věděli, proč si kávu dopřát každý den a co to udělá s vaším tělem. Třeba vás to přiměje si nějaký ten šálek občas dopřát a těšit se ze skvělých přínosů, které tento povzbuzující nápoj může přinést i vám.

Káva obsahuje přes 200 zdraví prospěšných látek s antioxidační aktivitou, některé přispívají k ochraně například před rakovinou. Až 70 procent denně přijatých antioxidantů mohou tvořit právě antioxidanty zkonzumované v kávě. To je skutečně velké číslo a zde to samozřejmě nekončí. Rozdíl je totiž i v tom, že tělo dokáže antioxidanty přijaté z kávy absorbovat o poznání lépe než z běžného ovoce a zeleniny.

Kofeinem proti Parkinsonovi

Studie ukázaly, že u lidí, kteří užívají kofein, je menší pravděpodobnost vzniku Parkinsonovy choroby. Je to jedna z prvních studií na lidech, která prokazuje, že kofein může pomoci lidem s příznaky této choroby. Kromě Parkinsona se díky kávě dá redukovat také riziko vzniku cukrovky nebo jiných civilizačních chorob včetně obezity.

Pomocník pro vaše játra

Ti, kteří pijí alespoň jeden šálek kávy denně, mají o 20 procent menší pravděpodobnost cirhózy jater. Zdá se, že konzumace kávy chrání člověka i před cirhózou, a čím více kávy spotřebujete, tím je menší riziko, že budete s cirhózou hospitalizováni. To platí samozřejmě pro lidi, kteří pijí alkohol, jenž je jednou z hlavních příčin potíží s játry.

Správné trávení

Sice to zní neuvěřitelně, ale káva opravdu podporuje trávení. Díky tomu, že si dáte ráno kávu, se váš žaludek rozhýbe a začne pracovat tak, jak má. Dejte ale pozor na příjem tekutin. Ihned po ránu byste měli nejprve doplnit vodu a až poté se vrhnout na kávu.

Lepší nálada

Je to tak. Káva vám opravdu zlepší náladu. Ale neměli byste to s ní přehánět, stačí vám maximálně 3 šálky denně a budete se usmívat jako sluníčko. Je to kvůli obsahu kofeinu, který vás nastartuje a stimuluje centrální nervový systém. To zaručí dostatek zdroje energie i schopnost lépe se vypořádat s problémy nebo stresem.

Klidný spánek

Skutečně? Vždyť přece po kávě neusnete, nebo ne? Paradoxně je káva velmi dobrá na to, abyste se pořádně vyspali. Sice je nejdříve kofein vyloučen do krve, pak ale nastává fáze útlumu. Takže až to na vás přijde, běžte hned spát, využijte toho a usnete jako miminko.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]