Moje babička si stěžovala na studené ruce a nohy, dokud jsme nepřišli na pravou příčinu

Fotografie: Yitzilitt / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Neustálý chlad v rukou a nohou může vypovídat o mnoha zdravotních problémech. Pokud trápí i vás, raději se poraďte se svým praktickým lékařem.

Pokud vás neustále studí ruce či nohy a nedokážete si vysvětlit proč, možná se vás tělo snaží varovat před nebezpečným onemocněním. Je proto důležité, abyste příznak nezanedbávali a co nejrychleji jej řešili s odborníkem. Na vině totiž může být podle lékařky Stacy Sampson například anemie nebo rozvíjející se diabetes, což jsou velmi vážné stavy, které vyžadují co nejrychlejší zákrok.

Možný příznak anémie

Studené končetiny častěji postihují ženy než muže, protože mají nižší tělesnou teplotu a mohou se potýkat s onemocněními, jež jsou pro tento příznak typická. Na pozoru byste měli být obzvláště v případě, že je doprovází bolesti hlavy a anémie. Pokud se s těmito problémy potýkáte příliš často, raději si zajděte k lékaři a nechte si zkontrolovat hladinu železa v těle. Je totiž nezbytné pro funkci hemoglobinu, který zodpovídá za transport kyslíku po těle.

Příčinou může být i cukrovka

Studené ruce a nohy mohou být také příznaky rozvíjející se cukrovky. Pokud totiž není glykémie udržována v patřičných hodnotách, může dojít k poškození cév a špatnému prokrvení končetin, s čímž se pojí pocit chladu. Onemocnění je často doprovázeno dalšími příznaky, jako je například neustálý pocit žízně, zvýšená chuť k jídlu a nevysvětlitelné hubnutí. Jakmile na sobě tyto příznaky pocítíte, měli byste se dle lékařky Nayany Amberdekar co nejrychleji poradit se svým praktickým lékařem.

Studené končetiny bývají příznakem různých onemocnění. Může se jednat i o Raynaudův syndrom a anémii

Příliš mnoho stresu

Stres je velkým nepřítelem lidského zdraví, a pokud je ho příliš, může mít vážný vliv na vaše zdraví. Jednak ovlivňuje celkovou psychiku člověka, jednak ho mohou doprovázet příznaky, jako je právě chlad v nohách a rukách. Pokud by se tato situace týkala vás, pokuste se zaměřit na meditační techniky a dechová nebo jógová cvičení. Ta vám pomohou vyčistit mysl a lépe zvládat stresové situace.

Žena ve stresu
Fotografie: Pexels

Problémy se štítnou žlázou

Pokud je štítná žláza příliš málo aktivní, může dojít ke zpomalení metabolismu. To se následně projeví neustálou zimnicí a pocitem studených končetin. Rovněž může dojít k rozvoji příznaků, jako je únava, ospalost, zpomalená řeč a pohyb a vysoká teplota. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o tom, jak se stisknutím určitých bodů na ruce zbavíte stresu, úzkosti a nepříjemných depresí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]