Tato rizika spojená s užíváním ibuprofenu lékaři důsledně tají. Svá zdraví tak riskuje většina lidí

Fotografie: ParentingPatch / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Pokud často užíváte ibuprofen, pozor na jeho vedlejší účinky. Stačí ho zkombinovat s nesprávnými prostředky a můžete se dostat do velkých problémů.

Ibuprofen je sice dostupný, a jak uvádí lékařka Amber R. Watson, bezpečný lék, ale přesto byste to s ním neměli nikdy přehánět. Stačí ho totiž zkombinovat s nesprávnými prostředky a můžete se dostat do velmi vážných problémů, a to zejména co se týče léků na vysoký krevní tlak. Dalším typickým problémem je poté i jeho konzumace současně s antidepresivy a dalšími silnými přípravky – ty totiž často ovlivňují jeho působení.

Léky na vysoký krevní tlak a NSAID

Ibuprofen může způsobit zadržování tekutin v těle, což následně zatěžuje srdce a krevní cévy a způsobuje vyšší krevní tlak, uvádí odborná studie. To může mít řadu vážných dopadů na váš celkový zdravotní stav a způsobit vám mnoho potíží, jako je vyšší riziko srdečního infarktu či poškození ledvin, závratě, častá zmatenost a další. Pokud tedy tento lék užíváte rozhodně se vyhněte jeho kombinaci s těmito prostředky. Mimo jiné pak také může snížit jejich účinnost.

Ačkoli ibuprofen patří do skupiny NSAID, tedy nesteroidních protizánětlivých léků, nikdy byste ho neměli kombinovat s jinými léky tohoto druhu. Jejich společné užívání totiž zvyšuje riziko nežádoucích účinků, včetně gastrointestinálního krvácení, poškození ledvin a silných zažívacích potíží, které mohou vyústit v selhání jater. Na Zdravém Stravování jsme také psali o typických příznacích onemocnění jater.

Tento léčivý elixír pomůže při vysokém tlaku a zanesených cévách

Fotografie: Freepik

Ibuprofen byste neměli kombinovat ani s antidepresivy

Mnoho lidí v současné době užívá řadu antidepresiv, které ovlivňují jejich myšlení a stejně tak i celkový chod organismu. Pokud byste je navíc kombinovali s ibuprofenem, mohlo by to mít vážný dopad na vaše zdraví, a to především co se týče gastrointestinálního krvácení a snížené funkce krevních destiček. Zároveň dle serveru Healthline dochází v tomto případě ke zvyšování rizika vzniku krevní sraženiny a ucpávání tepen.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]