Onemocnění jater prozradí jasné příznaky. Patří mezi ně i žloutnutí kůže a očního bělma

Fotografie: Depositphotos

Játra jsou nejen největším orgánem v těle, ale také jedním z nejdůležitějších. Plní mnoho klíčových funkcí, včetně detoxikace, regulace metabolismu a produkce žluči.

Mezi orgány, které hrají klíčovou roli v našem celkovém zdravotním stavu, patří jednoznačně játra. Tito neúnavní pracovníci plní širokou škálu funkcí, od detoxikace až po regulaci metabolismu. Jejich správné fungování je klíčové pro udržení celkového zdraví a vitality. Nicméně když játra začnou mít problémy, mohou se projevit různými symptomy, které bychom neměli ignorovat, informoval lékař Saurabh Sethi. Níže se podíváme na některé důležité příznaky, jež mohou naznačovat problémy s játry, a jak na ně reagovat.

Problémy s kůží a další příznaky

Kožní problémy a vyrážky jsou často prvními známkami potenciálních potíží s játry, jak zmiňují odborné studie. Vyrážka se může objevit kdekoli na těle a může být doprovázena suchou, tenkou pokožkou a vráskami. V některých případech může mít žlutozelený nádech. Kromě toho mohou být postiženy i oblasti jako ústa, jak uvedla studie z roku 2022. Tyto příznaky jsou však pouze špičkou ledovce.

Onemocnění nebo poškození jater může vyvolat řadu dalších nepříjemných symptomů. Často se objevují, když je stav jater již pokročilý. Do té doby mohou být symptomy skryté, což komplikuje včasné odhalení problému, jak uvedl web Healthline. Mezi další typické příznaky patří bolestivé svalové křeče, změna barvy stolice nebo moči, trávicí problémy, únava a žloutnutí kůže nebo očního bělma. Pokud si všimnete těchto příznaků, neváhejte se obrátit na svého lékaře.

Poškození ledvin je třeba řešit dříve, než dojde k selhání. Mezi příznaky patří i únava a křeče

Cirhóza jater

Cirhóza jater je vážný stav projevující se zjizvením jaterní tkáně a může mít závažné důsledky pro celkové zdraví, vysvětluje lékař Kevin Martinez. Jedná se o pokročilou formu jaterní choroby, kdy dochází k postupnému poškození až ztrátě funkce jaterních buněk. Mezi hlavní příčiny cirhózy patří nadměrná konzumace alkoholu, hepatitida B a C, dlouhodobé užívání některých léků nebo chronické onemocnění jater.

játra, orgán
Fotografie: Freepik

Cirhóza může dle doktora Martineze vést k řadě komplikací, včetně žilní hypertenze, ascitu (tekutina v břiše), portální hypertenze, jaterní encefalopatie a rizika rakoviny jater. Je důležité cirhózu léčit včas a správně, protože pokud není léčena, může vést až k selhání jater nebo jaternímu karcinomu. Proti možným problémům s játry lze podniknout opatření, která zahrnují zdravou stravu a pravidelnou fyzickou aktivitu. Důležité je omezit konzumaci cukru, jak jsme již dříve zdůrazňovali na webu Zdravé Stravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]