Pozitivní účinky pití kávy, o kterých mnozí nemají ani tušení

Fotografie: Freepik

Káva je považována za jeden z nejužitečnějších produktů. Má jedinečnou chuť a kvalitou se káva stála rituálem mnoha rán, který je zakořeněný hluboko v životě každého z nás.

Ostrovy Etiopie jsou považovány za jeho vlast, zde byl jako první získán tento nápoj ze zrn. Následně káva emigrovala na Arabský poloostrov a teprve v 17. století se dostala k nám, do Evropy. Stala se nejdříve populární mezi šlechtici a poté mezi obyčejnými lidmi.

Fotografie: Freepik

Jaké jsou užitečné vlastnosti kávy?

Káva prospívá zdraví mužů i žen. Je plná antioxidantů, železa, draslíku a vápníku. Káva je považována za vynikající prevence rozvoje diabetu 2. typu, Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. Brání přechodu jaterní cirhózy na rakovinu. Snižuje hypertenzní účinek a je užitečná při arytmiích.

Pozitivní vlastnosti kávy se zvýší přidáním mléka, káva je tak nejen užitečná, ale zcela nezbytná v případě srdeční patologie. Káva indikuje krevní oběh v ledvinách. S mírou může káva zvýšit mozkovou aktivitu, koncentraci a samotnou paměť. Po vypití se uvolňuje adrenalin a další zvýšení srdeční frekvence, krevního tlaku a uvolňování cukru do krevního řečiště.

Pití kávy je vhodné pro ty, kteří trpí poruchami spánku, při změně časových pásem nebo změně pracovního rozvrhu. Káva snižuje hladinu stresu, předchází zubnímu kazu, alergiím nebo astmatickým záchvatům. Jsou prokázány účinky, které zmírňují bolesti hlavy.

Fotografie: Freepik

Do kávy si můžete přidat několik druhů koření

Do kávy se často přidává koření, které zvýší jeho chuť a aroma. Nemusíte si tak do ní přidávat jen mléko nebo tolik oblíbený cukr. Tradice vznikla na východě, i dnes můžete najít kávové obřady. Skořice v kombinaci s kávou zvyšuje krevní oběd a zlepšuje náladu. Kardamom zase krevní oběh stimuluje a má chladicí účinek.

Zázvor snižuje apatii, letargii a obnovuje duševní a fyzické síly. Muškátový oříšek se do kávy přidává velmi často a normalizuje mozkovou činnost. Černý pepř eliminuje příznaky rýmy, bronchitidy nebo sinusitidy, hřebíček působí proti nachlazení. Zkuste do kávy přidat také badyán, který je vhodný na suchý kašel a ztrátu hlasu.

Káva má sice řadu užitečných vlastností, ale dávejte pozor, abyste to s ní nepřeháněli. Nadměrné pití tohoto nápoje může naopak vašemu tělu ublížit. Proto se dopřejte maximálně čtyři šálky denně.