Hřejivé a chutné zimní čaje přijdou vhod v následujícím chladném období

Fotografie: Pixabay 

Hrníček horké čokolády, voňavá káva, svařené víno, punč – to vše jsou úžasně chutné nápoje, které se těší velké oblibě zejména v zimních měsících. Jenže nejsou tak zdravé, abychom je mohli pít často. Pokud hledáte alternativu ke svým oblíbeným horkým nápojům a zároveň je vaší prioritou zdraví, existuje spousta možností čaje, které vás udrží v zimě v pohodlí bez zbytečných kalorií.

Sednout si do křesla s oblíbenou knížkou a dát si šálek skvělého čaje láká asi každého. Jak by také ne. I čaj se dá připravit tak lahodný, že budete toužit po dalším šálku. Na rozdíl od kávy si jej však s klidným svědomím dát můžete.

Přísady, které vás v zimě zahřejí a posílí imunitu

  • Zázvor

  • Kurkuma

  • Pepř

  • Skořice

  • Kardamom

  • Hřebíček

  • Anýz

  • Med

  • Ovoce (ovocné šťávy)

Ruský čaj

Vložte do kastrůlku společně s vodou hřebíček a tyčinku skořice. Povařte cca 7 minut. Odstavte, přidejte černý čaj a nechte 5 minut ustát. Přidejte med a za stálého míchání přilijte pomerančovou a citronovou šťávu. Sceďte přes sítko a podávejte.

Zázvorový čaj

Mimo zázvoru můžete přidat kolečko pomeranče, pár kapek citronové šťávy, med a třeba i špetku kurkumy a skořice. Fantazii se meze nekladou. Pokud máte svůj oblíbený čaj – například zelený, povařte nejdříve vodu, přidejte zázvor a zelený čaj. Nechte společně louhovat. Stejně tak lze zázvor přidat také do ovocného čaje.

Pomerančový čaj s kurkumou

Do vroucí vody přidejte špetku pepře (umocňuje účinky kurkumy a má zahřívací efekt) a trochu kurkumy, pak přidejte pár kapek šťávy z citronu, šťávu z jednoho pomeranče a med. Můžete podávat s kolečkem pomeranče.

Fotografie: Pixabay 

Vanilkový čaj (latté)

Uvařte si vodu a přidejte hřebíček, muškátový oříšek, kardamom, skořici, vanilku a pytlík černého čaje. Osladit můžete medem. Veškeré přísady v tomto čaji mají spoustu zdravotních výhod, navíc čaj skvěle chutná. Před podáváním můžete přidat i horké mandlové nebo kokosové mléko.

Domácí jablkový čaj

Pekli jste štrúdl a zbyly vám slupky a ohryzky z jablíček? Pak je jednoduše povařte ve vodě společně s hřebíčkem a skořicí, odstavte z plotýnky a přidejte sypaný čaj (zelený nebo černý), slijte přes sítko a oslaďte medem. Přidat můžete i horkou jablečnou šťávu.

Čajový kompot

Pokud si rádi vychutnáváte i kousky ovoce, nakrájejte na kousky třeba jablíčka, hrušky a jiné ovoce. Přidejte libovolné koření a povařte. Nakonec vložte pytlík s čajem a nechte chvíli louhovat. Přidejte med a můžete čajový kompot servírovat.

Fotografie: Pixabay 

Pampeliškové latté

Namísto klasické kávy, můžete zkusit i pampeliškové latté, které je výtečnou alternativou pro ty, co nemohou či nechtějí kávu s kofeinem. Postup je stejný, jako u přípravy klasické kávy. Jen namísto kafe použijete pomletý pampeliškový kořen. V obchůdcích se zdravou výživou možná narazíte i na instantní pampeliškový nápoj. Navíc je tento nápoj užitečný při očistě jater.


Řekněte ostatním, co si myslíte