Přírodní prostředky tlumící bolest. Některé z nich máte určitě doma

Fotografie: Freepik

Jakmile člověka něco bolí, první po čem sáhne, je nějaký medikament na úlevu od bolesti. Aniž by se zamyslel nad tím, proč se bolest dostavila. Zkrátka neřeší příčinu. Navíc do sebe vpraví chemii, která bolest otupí, ale de facto příčinu nevyřeší.

Mnohem lepší přístup je zamyslet se nad tím, proč mě zrovna bolí hlava – může to být únava, špatný pitný režim, hodně stresu. Mimo to existují i přírodní prostředky, které pomohou od různých bolestí, ať už břicha, hlavy či zubů. Společně se dnes na tyto přírodní prostředky zaměříme.

Kurkuma

Toto koření se často používá při přípravě asijských jídel, nicméně lze ji použít i jako léčivo při některých zdravotních potížích. Kurkuma působí antibioticky, antioxidačně a antisepticky. Je proto výtečný pomocník u viróz a bolesti hlavy s ní spojené. Je dokonce 3x účinnější než aspirin.

Rozmarýn

Často využívaná bylinka u přípravy masa, zejména při grilování. V podobě čaje je však účinný pomocník proti migréně a bolesti hlavy. V těle působí antioxidačně a pyšní se i obsahem vápníku, železa a vitaminu B6.

Hřebíček

Toto aromatické koření si spíš spojujeme se svařeným vínem a pečením cukroví. Ovšem je i skvělým a silným pomocníkem při bolestech zubů, v případě nevolnosti či zánětu žaludku. Bojuje také proti kvasinkám a je prevencí kardiovaskulárního onemocnění.

Heřmánek pravý

Má antibiotické a antiseptické schopnosti, používaly ho již naše babičky na bolest svalů, krku, kloubů, hlavy. Má uklidňující účinky, přidává se do relaxačních směsí. Ale pozor – někdo na něj může mít alergii.

Další přírodní pomocníci

  • Řimbaba obecná – zmírňuje menstruační potíže, bolesti hlavy, snižuje horečku

  • Levandule – působí proti křečím a bolestem, uklidňuje

  • Zázvor – při nevolnostech, nachlazení a bolestech svalů

  • Bazalka posvátná – pomáhá proti zánětům a bolestem, drží pod kontrolou stresové hormony a obsahuje antioxidanty

  • Harpagofyt ležatý (Ďáblův dráp) – zbavuje bolesti hlavy, kloubů, zad a podporuje trávení

Fotografie: Pixabay