Hřebíčkový olej provoní domácnost a také nabízí celou řadu zdravotních výhod

Hřebíček známe a využíváme především jako koření v kuchyni. Určitě si jeho chuť a vůni dobře spojíme například s horkým svařeným vínem. Aroma hřebíčku je velmi silné a snadno zapamatovatelné – ne všem tedy vyhovuje. Hřebíček je ale koření, které je plné minerálů včetně vápníku, železa, fosforu, sodíku, draslíku a vitamínů A a C.

Hřebíčkový olej se již v minulosti hojně využíval v tradiční medicíně, neboť má silné antiseptické a analgetické účinky. Hodí se také jako pomocník při nachlazení, zažívacích problémech, nechutenství, pásovém oparu, onemocnění dutin či bolesti zubů. Využití je mnoho, ale je třeba umět si jej připravit a také jej správně používat, abyste předešli nežádoucím účinkům a možným alergickým reakcím.

Vyrobte si domácí olej

Hřebíčkový olej užívejte zejména na tyto potíže:

  • při bolestech zubů
  • v boji s paradontózou
  • na afty
  • při plynatosti, nadýmání a křečích
  • při kožních zánětech a akné
  • jako repelent – odpuzuje totiž hmyz

Použití je celá řada a mnoho lidí má s hřebíčkovým olejem jen ty nejlepší zkušenosti. Jak si takový olej připravit? Budete potřebovat jen tyt dvě suroviny:

  • 2dcl mandlového nebo olivového oleje
  • 10 kusů hřebíčku

Olej nalijte do hrnce a pomalu jej zahřívejte. Jakmile je horký, vložte do něj hřebíčky a nechte ještě na mírném plameni dále několik minut vařit. Brzy se začne uvolňovat silná vůně hřebíčku, a to je pro vás znamení, že je načase sundat hrnec z plamene a nechat celou směs vychladnout na pokojovou teplotu. Asi po 4 hodinách vzniklý olej přecedíme a uložíme do uzavíratelné nádoby. Dále jej využíváme dle potřeby. Vydrží přibližně měsíc a poté je potřeba připravit si olej čerstvý.

Na zuby a dásně

Hřebíčkový olej je doporučován mnoha zubaři jako prevence vzniku zubního kamene nebo parodontózy. Olejem je vhodné potírat dásně a nechat vždy několik minut působit. Poté si ústa vypláchněte teplou vodou. Zpočátku je možná nepříjemné mít v puse mastnou tekutinu, ale dá se na to zvyknout a výsledky vás přesvědčí o tom, že to má smysl.

Pro krásnou pleť bez akné

Pro ty, které trápí dlouhotrvající a neustupující akné, máme skvělou zprávu. Hřebíčkový olej jej dokáže nadobro vyléčit. Jsou to právě jeho silně protizánětlivé účinky, které si poradí s pupínky, cystami v pleti a zánětlivými ložisky. Po každém vyčištění pleti ráno a večer naneste hřebíčkový olej na vatový tamponek a přikládejte jej na postižená místa na pleti. Hřebíčkový olej zajistí regeneraci a výrazné zlepšení stavu pleti.

Vedlejší efekty

Jako u každého koření či bylinky je nutné počítat s možnými nežádoucími efekty. Hřebíček je velmi silný a výrazný, může tedy v některých případech vést k alergické reakci nebo podráždění kůže a sliznic. Tyto případy jsou ale relativně vzácné a pokud se objeví, jednoduše přestaňte olej používat a je to vyřešené.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]