Jak si o Vánocích zachovat zdraví i skvělou kondici a nepřibírat

I když má člověk vyladěnou stravu, Vánoce mohou znamenat pro mnohé zatěžkávací období. Stává se totiž, že ne vždy se všichni členové rodiny hodlají držet zkrátka. Mnohem lehčí je to v případě, že zdravě stravuje celá rodina.

Pokud se však vyhýbá smaženému a cukrům pouze jeden člen rodiny, mohou být Vánoce učiněný očistec. Tak či onak přáním každého z nás je, aby svátky nepřinesly zbytečná kila navíc, přežil je ve zdraví a skvělé kondici. Jak na to vám prozradíme v dnešním příspěvku.

Vše začíná snídaní

Každý den je vhodné nastartovat zdravou a chutnou snídaní. Může to být kaše s brusinkami, skořicí, semínky či oříšky, ale i míchaná vejce se zeleninou a plátek celozrnného pečiva nebo syté smoothie. Dobrou volbou je i probiotický jogurt, který pomáhá zvýšit imunitu a bojovat proti některým méně příznivým účinkům tohoto období. Zkrátka a dobře, zdravá snídaně vám pomůže, ať se cítíte sytí a nehoní vás mlsná.

Zůstaňte hydratováni

Myslete na pitný režim v podobě filtrované vody, ředěných ovocných šťáv, zeleninových šťáv, bylinných čajů i polévek. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Navíc už i mírná dehydratace může vést k únavě, podrážděnosti a bolestem hlavy. Pokud patříte ke kávičkářům, pak si k šálku kávy dejte vždy i sklenici vody. Ujistěte se, že jste vypili minimálně litr tekutin ještě před snídaní.

Myslete na svačinky

Odolávat lákavému cukroví, jednohubkám a jiným chuťovkám lze i tak, že budete mít u sebe vždy zdravější verzi svačinek. I v případě, že půjdete mimo domov. Může to být sušené ovoce, semínka, oříšky, pečená cizrna, zelenina.

Nebuďte na sebe přísní

Samozřejmě by byla úplná hloupost, abyste na návštěvě neochutnali nějaké ty dobroty. Ovšem je vhodné si předem nastavit hranice. Říci si, že třeba sníte 5 jednohubek a 3 kousky nějakého cukroví a tímto to končí. Anebo, že nebudete mlsat drobné občerstvení, ale dáte si ke kávě kousek zákusku. Stanovte si prostě určitou mez a tu nepřekračujte.

Vyhněte se alkoholu

Dát si s rodinkou skleničku vínka nebo přípitek není žádná hrůza. Ovšem vyvarujte se přílišné konzumaci alkoholu, zvláště pak toho kalorického/sladkého, jako jsou domácí likéry, které každý s oblibou připravuje. K dobré náladě nepotřebuje člověk alkohol, stačí mu dobrá společnost a spokojený bude i s džusem. A opět platí totéž, co u kávy. K jedné sklenici vína jednu sklenici vody.

Nezapomínejte na pohyb

Člověk má tendence v tyto dny lenivět, civět na pohádky, válet se na pohovce. Chybou je ustrnout v rutině a přestat se hýbat. Odpočívat můžete i při pohybu – taková procházka po čerstvém vzduchu je toho důkazem. Nezanevřete na pohyb a zařaďte jej každý den do svého programu.

Obrázek: pixabay.com