Nepříjemného zahlenění při nachlazení se lze zbavit přírodní cestou

Nachlazení spojené s rýmou nebo kašlem nás může přepadnout v jakémkoliv ročním období. Všichni určitě dobře víme, jak to dokáže být nepříjemné, a jistě si také pamatujeme, jak obtížně se zbavuje zahlenění, které tyto nemoci běžně doprovází. Hlen se může akumulovat jak v plících, tak i také na průduškách a může nám dost komplikovat běžné fungování.

Hromadění hlenu v těle ale není jen nepříjemná záležitost, má také negativní vliv na naše zdraví, a proto je dobré vědět, jak se hlenu efektivně zbavit.

Všemocný zázvor

Pokud je nějaká věc, která vám doma v případě nachlazení za žádnou cenu nesmí chybět, je to právě zázvor. Ten působí jako přírodní antihistaminikum a má silné antivirové a antibakteriální vlastnosti. Pomáhá zklidňovat podrážděné průdušky a také reguluje nahromadění hlenu v krku. Jak zázvor ideálně konzumovat? Můžete žvýkat přímo čerstvý zázvor, anebo si dopřát chutný zázvorový čaj.

Síla bylinek

Výbornou službu vám udělají také rostlinné esenciální oleje. Ty mají často antivirotické a antibakteriální účinky a řada z nich také pomáhá eliminovat třeba zduření nosní sliznice. Můžete vyzkoušet i roky prověřený recept na uvolnění čelních dutin. Budete potřebovat vatové tyčinky, které namočíte do éterického oleje z jehličnanů a opatrně je zasuňte do nosních dírek. Inhalací těchto éterických olejů dosáhnete zvlčení nosní sliznice, uvolnění ucpaného nosu a zmírnění bolesti v dutinách.

Hydratujte a hydratujte

Hlen se hromadí, protože je hustý. Cílem tedy má být hlen naředit, a to uděláte jedině tak, že budete dostatečně pít, a i jinak doplňovat nezbytné tekutiny.

Dopřejte si tedy nejen čistou vodu, ale i různé bylinkové čaje nebo velmi účinný silný kuřecí vývar. Zapomeňte ale na kávu nebo alkoholické nápoje, které často odvodňují a při nemoci nijak neprospívají.

Je na místě bát se mléčných výrobků?

Možná jste už slyšeli, že při zahlenění není dobré konzumovat mléčné výrobky. Skutečně to platí, nebo se jedná jen o nějakou pověru? Moderní medicína tvrdí, že tento mýtus nemá žádný reálný vědecký podklad

Je sice pravda, že po konzumaci mléka můžeme pocitově vnímat více hlenu, ale reálně mléčné výrobky situaci nijak nezhoršují. Mléku se dokonce není potřeba vyhýbat, ani pokud člověk trpí astmatem nebo cystickou fibrózou.

Zahlenění střev

Hlen se nemusí vyskytovat jen v dýchacích cestách. Někteří lidé mohou v důsledku různých chorob bojovat i se zahleněním střev. Dochází pak ke špatnému vstřebávání vitamínů a minerálů, což je samozřejmě velký problém.

Jak se jej zbavit? Proti zahlenění perfektně fungují dvě věci – lněné semínko a fermentované výrobky. Lněné semínko namočte nejprve do tekutiny a poté konzumujte, fermentované výrobky se vyplatí jíst alespoň třikrát do týdne.

Fotografie: Freepik, Pixabay


Řekněte ostatním, co si myslíte