Hlavní mýty a dezinformace, které se tradují o cholesterolu. Nevěřte všemu, co se říká

Fotografie: Depositphotos

O cholesterolu existuje mnoho dezinformací, ačkoli jde o jednu z nejznámějších sloučenin v lidském těle. Podívejte se na ty nejznámější mýty, popsala je lékařka Amy Richter.

Cholesterol je klíčovou součástí membrán živočišných buněk. Ačkoli má poměrně špatné jméno, je pro náš život opravdu nezbytný. Pokud je však cholesterol přítomný ve vysokých hladinách v krvi, zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Cholesterol se stejně jako tuk nebo vápník hromadí na stěnách tepen. Tím se po čase mohou cévy zúžit a mohou nastat zdravotní komplikace.

Cholesterol není špatný

Ačkoli se o cholesterolu často říká, že je špatný, není to tak docela pravda. Již jsme zmínili, že je součástí buněčných membrán. Kromě toho je také velmi důležitý při produkci steroidních hormonů, žlučových kyselin a také vitamínu D. Vysoké hladiny mohou být rizikovým faktorem onemocnění, ale na druhou stranu bez cholesterolu nelze žít. Důležité je, aby cholesterolu v těle nebylo zbytečně moc. Na to totiž lidské tělo není stavěné, a proto se ukládá a stává se zdraví škodlivým.

Fotografie: Freepik

Bohužel není pravda, že vysoký cholesterol mají jen lidé s vysokou váhou. Rovnováha cholesterolu je funkcí nejen jídla, ale také genetiky. Lidé se mohou narodit s genetickou predispozicí k efektivnímu zpracování cholesterolu. Tomuto jevu se říká familiární hypercholesterolemie. Další faktory, které ovlivňují cholesterol, jsou jídlo a také návyky cvičení. Vliv má i konzumace alkoholu nebo kouření. Dále hladinu cholesterolu ovlivňuje také funkce štítné žlázy, léky, spánek a diety.

Příznaky mít nemusíte

Ve většina případů se neobjeví žádné příznaky vysokého cholesterolu. Doporučuje se tedy pravidelně kontrolovat hladinu cholesterolu pomocí krevních testů. Věk, ve kterém se testy začnou provádět, záleží právě na jednotlivých rizikových faktorech. První test by měl být proveden v období dospívání a v případě, že máte silnou rodinnou anamnézu, klidně i dříve. Měli byste také vědět, že cholesterol, který konzumujete, nemusí nutně souviset s hladinou cholesterolu v krvi.

Fotografie: Freepik

K vyšší hladině cholesterolu může vést i konzumace cukrů nebo jednoduchých sacharidů. S vysokou hladinou cholesterolu se dá naštěstí bojovat, ačkoli se často uvádí, že nikoliv. Kromě užívání léků ke snížení hladiny cholesterolu můžete přispět také správnou stravou a pravidelným cvičením. Pochopitelně byste se měli vyhnout také kouření a nadměrnému užívání alkoholu. Zdravý životní styl je tedy nejlepší volbou ke zdravému tělu bez vysokého cholesterolu.

Zdroj: Healthline