Vlašské ořechy snižují hladinu cholesterolu a příznivě působí nejen na srdce

Vlašské ořechy s jádry ve tvaru lidského mozku jsou stále častěji zařazovány na žebříčky nejzdravějších potravin světa. Látky v těchto jádrech totiž mají unikátní chemické složení, které našemu zdraví poskytují celou řadu výhod od zdravého kardiovaskulárního systému až po snížení stresu a lepší spánek.

Je to ořech tak unikátní, že se dokonce každoročně koná vědecké sympózium na téma léčivých vlastností vlašského ořechu. Probíhá už přes šest desítek let každý rok a stále vědci přicházejí s novými a novými objevy. Jak tedy tento ořech prospívá našemu zdraví?

Univerzální povzbuzující potravina

Vlašské ořechy jsou bohatou zásobárnou polynenasycených mastných kyselin, které se nevyskytují téměř v žádných jiných druzích ořechů. Obsahují také významné množství kyseliny alfa-linolenové, které jsou rostlinným zdrojem omega-3 mastných kyselin. Jsou také bohaté na další živiny, jako je vitamin E a folát, který snižuje riziko poškození centrálního nervového systému u nenarozených dětí.

Látky v nich obsažené také prokazatelně působí proti vzniku některých typů rakoviny, Alzheimerovy choroby a naopak denní porce vlašských ořechů dokázala zvýšit výkon testovaných jedinců v testech mentálních schopností, jako je paměť, koncentrace a rychlost zpracování informací.

Nižší cholesterol a zdravé srdce

Vysoká hladina škodlivého LDL cholesterolu je dlouhodobým problémem (nejen) české populace, která preferuje stravu plnou cukrů a tuků. Vysoká hladina této látky ale vytváří povlak na vnitřní straně cév, které v extrémních případech ucpává a vede k poškození funkce srdce a nedokrvení vnitřních orgánů, které může být pro člověka fatální.

Vědci v roce 2016 na setkání Experimentální biologie v San Diegu v Kalifornii zveřejnili výsledky studie, která naznačila pozitivní dopad každodenní konzumace vlašských ořechů na snížení hladinu cholesterolu bez zvýšení tělesné hmotnosti. Naopak látky obsažené v jádrech naopak tlumí chuť k jídlu a podporují pocit sytosti, čímž i přes svou vysokou kalorickou hodnotu přispívají ke snazšímu hubnutí.

Zlepšují mužskou plodnost

Kardiovaskulární systém není jedinou součástí organismu, která má prospěch z konzumace vlašských ořechů či oleje z nich lisovaného. Studie zveřejněná v časopise Biology of Reproduction naznačila spojení pravidelné konzumace vlašských ořechů se zdravím spermií. Během výzkumu se prokázalo, že skupina mužů konzumující tyto jádra denně oproti kontrolní skupině, která je nejedla vůbec, vykázala lepší vitalitu svých pohlavních buněk,  jejich lepší pohyblivost i morfologii.

Vědci ale nedokázali odpovědět, zda by vlašské ořechy mohly být potenciálním lékem na potíže s plodností vyskytující se u mladých mužů.

Fotografie: Pixabay