Strašák jménem cholesterol možná není až tak škodlivý, jak se říká

Fotografie: Freepik

Každý se chceme vyvarovat tomu, abychom měli vysoký cholesterol, ale víme vlastně, co to cholesterol je? Jde o látku, která je obsažená v živočišných produktech. V ovoci a zelenině ho nenajdete. Pokud ale kupujete smažené a předem zpracované výrobky, které obsahují nasycené tuky, cholesterol bude i v nich. Typickým příkladem jsou chipsy. Najdete ho ale i ve vajíčkách. Zřejmě už jste narazili na diety, které vás mají cholesterolu zbavit.

Je opravdu tak špatný?

Ne, není jenom špatný. Je klíčový pro vstřebávání živin z jídla. Pokud bychom se zbavili cholesterolu na dobro, váš organismus by zkolaboval. Podporuje tvorbu hormonů. Je klíčový pro správné fungování buněk. Tělo ho potřebuje a stejně tak i vy. Nebraňte se mu. Problém není v cholesterolu samotnému, ale ve špatných potravinách, které konzumujete.

Dávejte si pozor na potraviny, které obsahují nasycené tuky. Jde především o průmyslově zpracované výrobky. V obchodě je většinou poznáte podle toho, že obsahují více kalorií. Problém je v tom, že tyto potraviny obsahují nekvalitní tuky a vašemu tělu nepřináší žádné živiny. Dobře chutnají, ale ničím vám neprospívají. Kupujte raději čerstvé a nezpracované potraviny.

Mýty o cholesterolu

Každý z nás už to někdy slyšel. Cholesterol je špatný, protože…Ačkoliv panuje mezi odborníky shoda, že vysoká hladina cholesterolu škodí, nejsou jednotní v tom, co způsobuje. Někteří tvrdí, že způsobuje

  • aterosklerózu
  • vysoký tlak
  • infarkt

Ateroskleróza vede k závažným srdečním chorobám. Studie ale odhalily, že i lidé s nízkou hladinou cholesterolu na aterosklerózu trpěli. Co se týče vysokého tlaku, ani to není tak jisté. Pokud pacienti s vysokým tlakem přestali konzumovat živočišné tuky, a snížili tak hladinu cholesterolu, jejich tlak se nesnížil. Došlo naopak k opačnému efektu a tlak se ještě zvýšil. Proč? Tělo cholesterol potřebuje. Dostane se do šoku a snaží se jeho hladinu doplnit samo.

Co se týče infarktu, někteří odborníci tvrdí, že ani zde není prokázána souvislost. Většina lidí, kteří infarkt prodělali, se stravovali stejně, jako ti s vysokým cholesterolem a po infarktu. Dle jejich názoru jsou diety, které propagují nižší příjmy tuků, špatné. Novodobý trend ohledně toho, že tuky jsou škodlivé, pochází z půl století staré studie na králících. U těch se odhalilo, že jim tuk vyloženě škodí. Vědci to automaticky aplikovali i na lidi. Jsme ale stejní jako králíci?

Měli bychom se smířit s tím, že cholesterol není žádný strašák. Je klíčový pro zdravé kosti. Zajišťuje správné fungování mozku a jater. Podporuje nervový systém. Umožňuje tvorbu hormonů a svalové hmoty. Působí protizánětlivě. Jak sami vidíte, má mnoho benefitů. Měli bychom se tedy přestat bát samotného cholesterolu. Problém je ve špatné životosprávě. Cholesterol sám o sobě vašemu tělu neublíží.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]