Dosáhněte své vysněné postavy díky účinným tipům pro přirozené hubnutí

Fotografie: Freepik

Léto je za rohem a s ním i plavková sezóna. Pokud vás však trápí kila navíc, nemusíte zoufat, existuje několik účinných tipů, které vám s hubnutím pomohou.

Plavková sezóna se nezadržitelně blíží a s ní také „přehlídka“ toho, kdo co dělal během karantény doma. Někdo možná aktivně sportoval a posouval své fyzické hranice na novou úroveň, na mnoho lidí to ale mělo zcela opačný účinek. Pokud však patříte do druhé skupiny a vnímáte na svém těle kila navíc, ať už vlivem koronaviru nebo ne, nemusíte ztrácet naději. Existuje totiž několik účinných rad, které vám napomohou hubnout přirozeně, a do plavkové sezóny tak možná ještě stihnete být fit.

Rady podle trenérky Marie Lion

Hubnutí je komplexní proces, který obsahuje celou řadu faktorů, jež ovlivňují, jak rychle to komu jde a jak kdo ze kterých partií nejlépe shazuje přebytečná kila. Hubnutí tedy není ovlivněno pouze pohybovou aktivitou a samotnou stravou, ale také tím, jakou práci vykonáváte, zda vás netrápí stres nebo něco jemu podobného, a v určité míře se také opírá o genetický základ každého člověka.

Fotografie: Pexels

Podle specializované fitness trenérky Marie Lion je tedy potřeba brát na všechny tyto faktory dostatečný ohled a celý plán hubnutí jim přizpůsobit. Jen skloubením všech podstatných složek je totiž možné dosáhnout kýženého úspěchu, což platí i v kratším časovém úseku. Avšak je také důležité si vytvořit správné návyky a vztah ke zdravému životnímu stylu.

Najděte svou motivaci

Prvním důležitým krokem nejen při cvičení a celém procesu hubnutí, ale také při všem, co děláme, je motivace. Ta by pro nás měla být hlavním spouštěčem, který nás v podstatě „donutí“ začít. To je totiž hlavním klíčem k úspěchu – začátek. Jak řekl Jin Ryun: „Motivace slouží jako výchozí bod. Zvyk vás poté udrží.“

Fotografie: Pexels

Sami sobě tedy vyjmenujte všechny pozitivní důvody pro to, abyste se do zdravého životního stylu pustili. Vyjmenujte si také ty negativní, proč vůbec chcete začít, co vám vadí nebo co vás znevýhodňuje. Těchto důvodů se poté pevně držte a udělejte z nich váš hlavní cíl. Každý den si je opakujte nebo si je klidně dejte na viditelné místo, odkud se vám budou připomínat.

Upravte svůj jídelníček

Velmi podstatnou součástí každého hubnutí je strava. Ta by měla být především vyvážená a v dostatečném množství, které nás zasytí a dodá nám energii na celý den. Nemusíte tedy hned začínat s drastickým odepíráním, stačí si pouze najít ten správný systém. Tím by měla být pravě ona vyváženost a rovnováha ve stravování.

Fotografie: Pexels

Nemusíte se tedy vzdát toho, co máte rádi, stačí, když budete jíst řádně během celého dne, vypijete dostatečné množství tekutin a pouze mírně upravíte příjem cukrů a tuků. K tomu se nejlépe hodí metoda 80/20, jejímž principem je konzumace zdravé stravy v 80 % všech pokrmů a těch 20 %, to je vaše šance na to dát si i něco sladkého nebo méně zdravého, když na to máte chuť. Díky tomu vás budou méně lákat tzv. „zakázané dobroty“, které byste jinak nejspíš nemohli.

Omezte však příliš velkou konzumaci alkoholu a nejrůznějších „zdravých“ potravin, které se jako zdravé pouze tváří, ale ve skutečnosti jsou napěchované řadou umělých sladidel a podobných věcí. Jednat se může například o různé ovocné šťávy nebo nektary, které však nejsou 100% přírodního původu, přeslazené ovesné kaše atd. Vždy proto pečlivě čtěte složení nebo vybírejte ryze přírodní produkty.

Zařaďte do svého plánu pohyb

Další nezbytnou součástí hubnutí je také pohyb. Je však důležité začít s něčím, co vás bude především bavit. Jelikož úspěchy nepřicházejí přes noc, je třeba sportu věnovat pravidelně čas a pravidelně také postupovat vpřed. Pokud však budete dělat něco, co vás hned od samotného začátku nebude bavit, celý proces vám to znechutí a možná ho ani nedokončíte.

Jakmile si však na určitou pohybovou rutinu zvyknete, můžete začít sporty obměňovat a střídat nebo si plnit různé challange a cíle. Zaleží pouze na vás a vašem zápalu. Zpočátku možná uvidíte první výsledky rychle, je však důležité nepolevit a pracovat dále. Vnímejte také to, že zdravým životním stylem a pohybem vaše tělo sílí, získává větší výdrž, koordinaci a také je zdravější. Krásná postava a hubnutí je tedy pouze příjemným bonusem v řadě dalších výhod.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]