Zhubnout lze i bez cvičení – bez pohybu se však lidské tělo neobejde

Mnoho lidí by rádo zhublo, dokonce je ochotno změnit svůj jídelníček, ale přinutit se cvičit? To už je krapet horší. Někoho cvičení hodně baví. Pravidelný pohyb je jeho vášní a nedokáže pochopit, že zkrátka existují lidé, kteří nemají pro pohybové aktivity talent a navíc je to vůbec, ale vůbec nebaví. Co s tím?

Hubnout nemusíte pouze cvičením a nabírat svaly zvedáním činek. Existují lidé, kteří dnes a denně zvedají různé váhy v práci. Vykládají a nakládají zboží, přemisťují zboží v regálech, zvedají různě těžké věci. Mimo zvedání zboží musí chodit po schodech anebo přes celou halu do jiné vzdálené haly apod. Ne každý sedí u počítače, lakuje nehty, sedí či stojí na jednom místě. A pak tady máme také ženy, které mají na svých ramenou celou domácnost včetně zahrady. I pravidelný úklid se totiž počítá za pohyb a pálí se u něj kalorie. Právě o tom bude dnešní článek.

Zdravý životní styl

Do zdravého životního stylu bezpochyby patří pohyb hned vedle zdravé stravy. Je to souhrn činností, prospívající lidskému tělu. Patří zde i odpočinek a spánek, vyhýbat se stresu, duševní hygiena apod. Nicméně máme-li se bavit o hubnutí, skládá se právě ze stravy a pohybu. To jsou dvě klíčové složky. Pokud máte fyzicky náročnou práci či pravidelně uklízíte byt či dům, pak sami uvažte, kolik pohybu celkově máte. Je dobré si to zapsat a spočítat.

Kolik spálíte při úklidu?

Práce vykonávané při domácím úklidu jsou skvělým spalovačem tuků. Jen u luxování, žehlení či vytírání podlahy spálíte během hodiny až 150 kcal. Přijde-li na řadu velký úklid a přidáte namáhavější práci, jako je mytí oken, je to už 240 kcal. Nutno dodat, že velký úklid netrvá pouze hodinku. Mezi tím se střídá lehčí a těžší domácí práce, ale i tak je možné během úklidu spálit až 1000 kcal. Pokud uklízíte 2 x v týdnu menší úklid a jednou v týdnu větší úklid je to podobné, jako chodit 3x týdně na cvičení.

Nicméně to se týká pouze pálení tuků. Samozřejmě, že vykonávat cvičení, které člověka baví má mnohem lepší dopad na celkové zdraví a pohodu. Výhodou cvičení je, že přijdete na jiné myšlenky a mezi nové lidi. My se však dnes zaměřujeme pouze na to, zda je možné zhubnout bez cvičení. Ano je, ale pohyb ke svému životu člověk potřebuje také. Pokud tedy nevykonáváte fyzicky namáhavou práci a nemáte velký dům i zahradu (to je další zajímavé téma), pak určitě začněte s cvičením.

Práce na zahradě

Pokud máte zahradu, čeká vás nutně i hromada práce. I zde se dá nějaké to kilo shodit a práce na zahradě s přehledem nahradí posilovnu. Myslíte si, že je to výmysl? Pak si vezměte do rukou rýč a zkuste jít porýt kus pozemku. Případně vezměte zahradnické nůžky a běžte ostříhat přerostlé větve. Během hodiny spálíte při aktivní zahradní činnosti 210 kcal. Nehledě na to, že budete na čerstvém vzduchu. Zahradní práce podporují i duševní odpočinek.

Na závěr

Spočítejte si, kolik hodin fyzické námahy týdně vydáte. Pokud je číslo 8 a více hodin, pak vás rozhodně kousat svědomí, že nechodíte cvičit, nemusí. Pro svou kontrolu si můžete pořídit i krokoměr a pohlídat si, kolik kroků denně/týdně nachodíte. K tomuto už stačí pouze upravit jídelníček, aby příjem nebyl větší než výdej.

Obrázek: pixabay.com