Životospráva je klíčem k udržení krevního tlaku v harmonii. Srdce bude vděčné za dostatek pohybu i optimální váhu

Fotografie: Delael / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Snížení vysokého krevního tlaku je možné pomocí několika drobných změn v životním stylu. Některé maličkosti mohou účinně podpořit léčbu předepsanou lékařem.

Krevní tlak je síla, která pumpuje krev ze srdce do tepen. Normální hodnota krevního tlaku je menší než 120/80 milimetrů rtuti (mm Hg). Když je krevní tlak vysoký, krev se pohybuje tepnami silněji. To vytváří zvýšenou sílu na jemné tkáně v tepnách a poškozuje krevní cévy. Vysoký krevní tlak neboli hypertenze se charakterizuje jako „tichý zabiják“, protože obvykle nezpůsobuje žádné příznaky, dokud nedojde k významnému poškození srdce. Proto je důležité žít tak, abyste ho udržovali v normě, říká doktorka Jenneh Rishe.

Nezapomínejte na pravidelný pohyb

Zůstat aktivní je důležitou součástí zdravého životního stylu. Spolu s tím, že pomáhá snižovat krevní tlak, pravidelná fyzická aktivita prospívá vaší náladě, síle a rovnováze. Snižuje také riziko cukrovky a dalších typů srdečních chorob. Pokud jste byli nějakou dobu neaktivní, promluvte si s lékařem o bezpečném cvičení. Začněte pomalu a poté postupně navyšujte tempo a frekvenci cvičení.

Omezte sůl ve stravě

Snížení příjmu sodíku může být životně důležité pro snížení krevního tlaku. Když jíte příliš mnoho sodíku, vaše tělo začne zadržovat tekutiny. To má za následek prudké zvýšení krevního tlaku. Doporučuje se tedy omezit příjem sodíku na 1 500 mg až 2 300 mg denně, což je něco málo přes půl čajové lžičky kuchyňské soli. Chcete-li snížit obsah sodíku ve své stravě, zkuste k dochucení potravin použít bylinky a koření.

Udržujte si optimální váhu

Tělesná hmotnost a krevní tlak jdou ruku v ruce. Kromě dosažení a udržení průměrné hmotnosti je pro regulaci krevního tlaku také důležité hlídat si obvod pasu. Přebytečný tuk kolem pasu, nazývaný viscerální tuk, může negativně ovlivnit zdraví srdce a z dlouhodobého hlediska by mohl vést k vážným zdravotním problémům, včetně vysokého krevního tlaku.

Léčivá síla chia semínek: Kontrolují hladinu cukru v krvi a pomáhají snižovat vysoký krevní tlak

kontrola hmotnosti na váze
Fotografie: Pexels

Pokud kouříte, zvažte odvykání

Každá cigareta, kterou vykouříte, dočasně zvýší krevní tlak na několik minut poté, co skončíte. Pokud pravidelně kouříte, váš krevní tlak může zůstat zvýšený po delší dobu. Kuřáci s vysokým krevním tlakem jsou vystaveni většímu riziku vzniku srdečního infarktu a mrtvice.

Omezte příjem alkoholu

Vychutnat si sklenku červeného vína k večeři je naprosto v pořádku. Ve skutečnosti může být červené víno dokonce prospěšné pro zdraví srdce, pokud je konzumováno v rozumném množství. Pití nadměrného množství alkoholu však může vést k mnoha zdravotním problémům, včetně vysokého krevního tlaku.

Zdroj: Healthline