Metabolismus po třicítce zpomaluje. Přibírat nebudete, pokud podpoříte svůj endokrinní systém

Fotografie: Freepik

Je zcela běžné, že už po třicítce se začíná zpomalovat metabolismus. Jde o vědecky podložený fakt, který ale ženy neslýchají rády. Znamená to totiž, že je stále těžší udržet si štíhlou linii a hezké křivky těla. Neznamená to ale, že se musíte vzdát krásně tvarované postavy a smířit se s faldíky na břichu.

Na stárnutí má totiž velký vliv i náš endokrinní systém, respektive jeho nedostatečná činnost. Zjistěte, jak podpořit jeho aktivitu.

Zdravý životní styl

Správné fungování endokrinních žláz prodlužuje mládí. Každý z nás je schopen zlepšit fungování svého endokrinního systému a ani to nevyžaduje mnoho peněz či úsilí.

Důležité je hlavně správně jíst a více se hýbat, protože hlavním příjemcem kalorií v těle je svalová tkáň. Začněte například cvičit protahovací jógu, která vám umožní zlepšit flexibilitu. Do svého denního programu zaveďte také procházky a všechny schody vždy vyjděte pěšky.

Fotografie: Pixabay

Hlavním faktorem, který ovlivňuje fungování endokrinních žláz, je výživa. Měli byste doplnit svou stravu zdravými potravinami, abyste měli pozitivní vliv na žlázy s vnitřní sekrecí. Nezapomeňte, že pokud endokrinní systém funguje jako hodinky, nebudete muset řešit problémy s nadváhou.

Výživa pro štítnou žlázu

Právě štítná žláza produkuje mnoho důležitých hormonů a její správné fungování je klíčové pro celé tělo. Pro správnou funkci štítné žlázy je především potřeba doplnit zásoby jódu. Chybět vám nesmějí také nezbytné vitamíny skupiny B, C a tyrosin – speciální aminokyselina, která se podílí na tvorbě bílkovin.

Hlavním zdrojem jódu jsou mořské plody, rajčata, ředkvičky a řepa. Vitamín B zase doplníte, pokud si dopřejete oves, chřest, fazole, brambory a pivovarské kvasnice.

Výživa pro nadledvinky

Další místem v těle, kde se tvoří důležité hormony, jsou nadledvinky. Abyste se vyhnuli problémům s nadledvinkami, měli byste doplnit zásoby vitaminu D.

Skvělým zdrojem jsou žloutek a rybí olej, které byste si měli dopřávat pravidelně, a to zejména v zimním období, kdy tělo nemůže vitamín D získávat ze slunečního záření

Výživa pro slinivku břišní

I tento orgán má významné endokrinní funkce. Díky uvolňování inzulínu a glykogenu do krevního oběhu je slinivka schopna regulovat metabolismus sacharidů. Poruchy v práci slinivky břišní mohou vést k výskytu nemocí jako je cukrovka. Pro podporu její činnosti si dopřejte potraviny s vysokým obsahem vitamínů B, cystinu a kyseliny glutamové.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]