Příliš rychle shazování kil škodí zdraví. Maximální měsíční limit se nedoporučuje překračovat

Fotografie: Depositphotos

Nejlepší je snížit váhu o 1 až 2 kg týdně. Je pravděpodobnější, že tento úbytek bude udržitelný, zejména pokud ho dosáhnete vyváženou stravou a cvičením.

Je důležité si uvědomit, že optimální množství váhy, kterou můžete zhubnout za měsíc, se liší v závislosti na řadě faktorů, jako jsou vaše výchozí hmotnost, stávající strava a úroveň fyzické aktivity. V průměru se považuje ztráta jednoho až dvou kilogramů za týden za zdravou a udržitelnou. To znamená, že během jednoho měsíce byste mohli zhubnout až osm kilogramů, ale je nutné si uvědomit, že ztráta váhy je individuální a může se lišit. Je také důležité se zaměřit na zdravé stravovací návyky a pravidelnou fyzickou aktivitu namísto rychlých a drastických metod hubnutí, říká doktorka Peggy Pletcher.

Zdravé hubnutí

Hubnutí může být neuvěřitelně jednoduché a zároveň neuvěřitelně náročné. Matematika nám říká, že pokud přijmeme méně kalorií, než spálíme, skončíme u spalování uloženého tuku jako paliva. Jedno kilo se rovná 3 500 kaloriím. Pokud chcete zhubnout 1 kilo týdně, musíte přijmout přibližně o 500 až 1 000 kalorií méně. Život však není tak jednoduchý. Existují společenské události, svátky a oslavy, které se točí kolem jídla.

Když se snažíte zhubnout, pomůže vám zhubnout a udržet si váhu pevný stravovací a cvičební plán, jehož cílem je být zdravější – ne jen se vejít do nového oblečení nebo dobře vypadat na nějaké akci. Je důležité zaměřit se jak na zlepšení stravovacích návyků, tak na větší fyzickou aktivitu. Silový trénink, jako je zvedání činek nebo cvičení s vlastní vahou, spolu s vysoce intenzivním intervalovým tréninkem může váš metabolismus povzbudit tak, abyste se zbavili nadbytečných kilogramů.

Dobrou zprávou je, že nemusíte zhubnout hodně, než začnete pozorovat pozitivní změny na svém zdraví. Pokud máte nadváhu, může snížení pouhých 5 až 10 % tělesné hmotnosti zlepšit krevní tlak, hladinu cholesterolu a snížit riziko cukrovky.

dieta recept hubnutí
Fotografie: Freepik

Proč „dieta“ nestačí

Zbavování se jídla není udržitelné a nakonec vede k návratu ke známým stravovacím návykům. Existuje také vysvětlení, proč po rychlých programech hubnutí opět přibíráme na váze. Tělo rychle reaguje, když tak rychle zhubnete, a dostanete hlad. Pokud zhubnete 1 až 2 kg týdně, tělo se přizpůsobí a začne mít pocit, že toto je váha, na které by mělo být, a pak nebudete mít extrémní hlad kvůli rychlému úbytku hmotnosti.

Výjimkou z doporučení 1 až 2 kg jsou lidé, kteří prodělali operaci na snížení hmotnosti. Mnoho jeho pacientů po bariatrické operaci má 100 kg nadváhy a krátce po operaci mohou zhubnout 20 kg za měsíc, pak asi 10 kg za měsíc a poté 5 kg za měsíc. Operace je nutí jíst pomalu a přijímat méně potravy.

Výběr plánu

Abyste zhubli a váhu si udrželi, budete potřebovat plán, jejž dokážete dodržovat. Pokud s hubnutím teprve začínáte nebo jste v minulosti měli problémy s nalezením plánu, který byste mohli dodržovat, je dobré vyhledat pomoc. Váš lékař vám může doporučit dietologa, jenž s vámi vypracuje plán zdravého stravování odpovídající vašim potřebám a dlouhodobým cílům.

Dietolog vás může naučit zdravým návykům a způsobům, jak se ujistit, že dodržujete velikost porcí a vyhýbáte se přílišnému množství cukru, soli a nasycených tuků, které přispívají ke zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby a cukrovka.

Zdroj: Healthline