Nevinný příznak závažného onemocnění ledvin, kterého si mnoho lidí nevšimne

Fotografie: Depositphotos

Zdravotní problémy se často ozývají nejrůznějšími příznaky, kterým ale spousta lidí nevěnuje patřičnou pozornost. Je to škoda, protože pak se k lékaři dostanou až v pokročilejším stadiu nemoci.

Je dobré si všímat toho, jak se vaše tělo projevuje. Některé příznaky nemocí lze snadno zaměnit a podcenit jejich nebezpečnost. Platí to i o onemocnění vnitřních orgánů, například ledvin. Jejich porucha se může hlásit otokem těla. Přitom je ale důležité, aby ledviny správně pracovaly, protože odstraňují z organismu škodlivé látky a toxiny. Bez jejich práce nemůže být tělo zdravé, říká lékařka Alana Biggers.

Ledviny je třeba udržovat v dobré funkci

O zdraví ledvin bychom se měli starat neustále. Závisí na nich to, jak dobře se bude náš organismus zbavovat odpadních látek, aby se v něm nehromadily. Pak by totiž mohly způsobit velkou škodu, která by mohla vést až k selhání ledvin. V takovém případě je pak nutné již celoživotně krev čistit prostřednictvím dialýzy. Je proto lepší problémům s ledvinami předcházet. To ale znamená si všímat příznaků, jež na ně ukazují.

Otoky prstů jako jeden ze symptomů

  • Nemoci ledvin se mohou projevovat otokem prstů na rukách. Jenže tento příznak se objevuje i u jiných zdravotních potíží – například u revmatoidní artritidy nebo osteoartrózy. Otok je obvykle spojený s ranní ztuhlostí kloubů a jejich bolestivostí. Stojí za to se při takových zdravotních problémech poradit se svým praktickým lékařem.
  • Oteklé prsty ale bývají také při syndromu karpálního tunelu, při němž dochází k útlaku nervu, jenž vede z předloktí do dlaně. Pak prsty brní a bolí.
  • Prsty otékají i tehdy, když je ve vaší stravě příliš soli, což vede k zadržování vody v organismu. Otoky způsobují i léky na vysoký krevní tlak, cukrovku nebo antikoncepční pilulky.
Fotografie: Pixabay

Jestliže vám tedy otékají prsty, určitě byste měli svůj zdravotní stav konzultovat se svým lékařem. Nemusí se jednat o nic závažného, ale může to být signál vzniku vážnějšího onemocnění. Rozhodně je důležité vyloučit třeba onemocnění ledvin, pokud užíváte léky na hypertenzi nebo cukrovku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]