Typické příznaky nedostatku vody v těle. Tmavě žlutá moč není jediným projevem, který by měl varovat

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek tekutin v těle může mít závažné dopady na vaše zdraví. Rozpoznejte problém včas pomocí těchto typických varovných signálů.

Voda je nejcennějším prvkem pro lidské tělo – bez ní by totiž nikdy nevznikl život na této planetě. Mnoho lidí však stále zanedbává její dostatečný příjem, což se může velmi snadno odrazit na jejich zdravotním stavu, říká lékařka Cynthia Taylor Chavoustie. Nedostatečný příjem tekutin totiž může vést k dehydrataci, která je spojena s řadou dalších problémů, včetně selhání organismu. Abyste proto ochránili své zdraví, níže jsme pro vás připravili 6 typických signálů, kterými se vás tělo snaží varovat, že pijete málo vody.

Voda a zdraví: Nejcennější prvek na planetě

Voda je skutečně nejcennějším prvkem naší planety. Bez ní by totiž nebyl žádný život – je dokonce potvrzeno, že se lidské tělo v průběhu tisíciletí vyvíjelo tak, aby voda byla jeho prioritou. V současné době tak potřebuje každý člověk vypít alespoň 8 sklenic vody denně, aby mohl jeho organismus správně fungovat. Ačkoliv se to může zdát mnoho, vyzkoušejte alespoň týden pít tímto způsobem a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe.

Je také normální, že lidé zapomínají pít vodu během dne, protože jsou zaneprázdnění. V důsledku toho se však mohou potýkat s dehydratací a jinými problémy, které mohou nepříjemně ovlivnit jejich zdraví. Abyste se vyhnuli potenciálnímu riziku a podchytili absenci tekutin v těle včas, jakmile se budete potýkat s těmito příznaky, okamžitě se jděte napít:

Fotografie: Pexels

Zápach a sucho v ústech

Voda pomáhá produkovat sliny, které mají antibakteriální účinky. Pokud tedy pijete málo, je možné, že se budete potýkat s nepříjemným zápachem v ústech. Stejně tak byste měli doplnit tekutiny, pokud máte neustálý pocit sucha v ústech. Tento příznak však většina lidí často ignoruje, dokud to není zcela nepříjemné.

Tmavě žlutá moč

Tmavě žlutá moč je jeden z nejjasnějších ukazatelů lidského těla, že postrádá dostatek tekutin – moč by totiž měla mít vždy barvu, která je o něco žlutější než voda (ne úplně žlutá, ale ani úplně průsvitná). Extrémním případem je pak barva hnědá, jež vypovídá o akutní dehydrataci. Tu byste měli řešit co nejdříve, protože mohou být v ohrožení vaše ledviny.

Minimální návštěvy toalety

V případě, že je tělo dostatečně hydratované, by měl člověk chodit alespoň šestkrát až osmkrát denně na toaletu. V opačném případě je pravděpodobné, že nepijete dostatečné množství tekutin.

Chuť na sladké

Lidský mozek reaguje na žízeň a hlad velmi podobně, a to do takové míry, že to jedinec nemusí být schopen rozlišit. Často se proto stává, že dehydratovaný člověk má větší pokušení jíst sladké, protože si myslí, že potřebuje doplnit cukry.

Pocit únavy, bolest hlavy a další

Nízká energie a pocit únavy jsou typickými příznaky dehydratace. Pokud totiž tělo postrádá dostatek tekutin, začne ji získávat z krve, což vede ke snížení jejího objemu a následnému snížení cirkulace kyslíku. Kromě výše uvedených příznaků existují i další způsoby, jak rozeznat, zda byste měli pít více vody. Příkladem jsou také bolesti hlavy, svalové křeče, bolesti kloubů, dlouhodobé nemoci nebo onemocnění, přibývání na váze, suchá pleť a vrásky a v neposlední řadě také zažívací potíže.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]